Iz medija – 3. dan preuzimanja Filozofskog fakulteta: 22. travnja

24sata: “Rektor Bjeliš: Za prosvjed je kriv dekan Filozofskog”

Dnevnik.hr: “Studenti smatraju kukavičkim ponašanje ministra Primorca” (plus video)
“Na novinarski upit što će se dogoditi ako studenti nastave s blokadom i nakon ponedjeljka, Boras je rekao da će u tom slučaju odmah sazvati novu izvanrednu sjednicu Vijeća.”

Glas Slavonije: “Prosvjedi se šire diljem zemlje”
“U provedbi blokade nastave u ponedjeljak je aktivno sudjelovalo barem tisuću studenata, rekli su studentski glasnogovornici.”

H-alter: “Ministar u nestanku”
“Da su državne instance zabrinute i po običaju ne znaju reagirati u nepoznatoj situaciji, pokazao je prvo državni tajnik Radovan Fuchs sa svojom deplasiranom i smiješnom usporedbom studentskog plenuma sa sjednicama Komunističke partije, a danas je to potvrdio i glasnogovornik Duje Bonacci u svom odgovoru ‘Nova TV’ u kojem kaže da ministar nema što odgovarati ‘dječurliji sa Filozofskog fakulteta koja ionako ne zna što želi’. (…)
Koliko će se još blokada dogoditi dok se Ministarstvo ne izjasni?”

Javno.com: “Studenti nisu zvali Primorca na razgovor”
“- Nije točno da Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa ignorira studentske prosvjede i ne želi se o njima očitovati – rekao je Bonacci.”

Javno.com: “Vijeće Filozofskog pridružilo se bojkotu nastave”
“Prije samog početka konferencije za medije novinari su došli do dopisa upućenog prodekanu Borasu u kojem su navedene PR strategije koje je poslao Krešimir Macan, inače poznati stručnjak za komunikacije i bivši ‘spin doktor’ pokojnog Ivice Račana.
U spomenutom dopisu navedene su neke teze nakon početka studentskih prosvjeda: da su postigli efekt, zainteresirali su medije za problematiku i imaju partnera u Fakultetu i Sveučilištu koji se zalaže za besplatan studij redovnim studentima. U dopisu stoji i da za konstruktivan dijalog moraju imenovati predstavnike i definirati svoje zahtjeve kako bi eventualno zajednički studenti i Fakultet nastupili prema Vladi.”

Javno.com: ” Puhovski: Studenti su impotentni, traže premalo “
“- Njihove metode su legitimne, ali nisu demokratske. Ja sam žalostan što je njihov nastup impotentan. Traže premalo, trebali su tražiti ukidanje Bologne – rekao je Žarko Puhovski u emisiji ”Otvoreno”. Također, kazao je kako je prva žrtva prosvjeda, barem onih na Filozofskom fakultetu, studentska organizacija, koja se u pravilu raspada nakon prosvjeda.
Rektor zagrebačkog Sveučilišta Alekasa Bjeliš smatra da bi se ukidanje školarina katastrofalno odrazilo na kvalitetu obrazovanja. – Oko 80 posto ljudi poslije srednje škole ide studirati, a ta bi brojnost, ako se ukinu školarine, dodatno ‘srozala’ kvalitetu visokog obrazovanja – smatra Aleksa Bjeliš.”

Javno.com: “Štulhofer upozorava na kolateralne žrtve blokade”
Uz sve moje simpatije prema ovakvim inicijativama jednostavno ne vidim kako se ovako radikalnim načinom išta može riješiti i stvarno bih zamolio ukoliko netko iz Inicijative za besplatno obrazovanje ovo pročita da mi to objasni – poručuje profesor i unaprijed zahvaljuje.”

Jutarnji list: “Studenti vježbaju jogu i pitaju se gdje je nestao Primorac”
” – Ovu akciju poduzimamo u znak prosvjeda protiv oduzimanja prava na svima dostupno obrazovanje, bez obzira na imovinsko stanje – potvrdio nam je Petar Bogdan, predsjednik udruge ‘Studenti za studente’. Zahtjevi splitskih studenata su trenutno smanjivanje školarina za 50 posto, s ciljem da se one kroz razdoblje od 5 godina potpuno ukinu.”

Jutarnji list: “I dalje blokirana nastava na Filozofskom fakultetu”
“Ovo su do sada najžešći studentski prosvjedi u Zadru (…) U srijedu ujutro predavanja su blokirana i u sveučilišnom campusu u bivšoj vojarni Franka Lisice koji je u utorak radio normalno.”

Monitor.hr: “Studenti PMF-a podupiru studente Filozofskog fakulteta”
“(…) [P]održavamo studente Filozofskog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu, a i sve druge, u njihovim zahtjevima za besplatnim obrazovanjem, tj. oslobađanja studenata od plaćanja participacije u školarinama i administrativnih troškova na preddiplomskom, diplomskom i poslijediplomskom stupnju studija unutar kapaciteta iskazanih kroz donesene ukupne kvote sveučilišta.”

Nacional: “Studenti nastavili s blokadom nastave na Filozofskom fakultetu”
“Na fakultetu je sve mirno, nema nikakvih incidenata, a ispiti i međunarodni skupovi normalno se održavaju, rekao je Boras.”

Net.hr: “I političke znanosti kreću u blokadu”
Među studentima na Filozofskom fakultetu doznaje se da će studenti politologije i novinarstva blokirati Fakultet političkih znanosti, piše Večernjak.

ZaMirZine.net: “Nastavljene blokade u Zadru i Zagrebu, održani prosvjedi u Rijeci”
“Državni tajnik Radovan Fuchs rekao je da će se Ministarstvo očitovati kad se studenti artikuliraju i odrede tko su njihovi predstavnici, i da to nije upitno. Time je zapravo još jednom potvrdio već izražene stavove, ali i činjenicu da Ministarstvo, čini se, ne razumije demokratske procese i način odlučivanja koji su studenti odlučili primjenjivati.”

Vezani članci

  • 27. rujna 2024. Solidarnost kao uzajamna pomoć Ako se solidarnost nastoji misliti i prakticirati prije svega kao politika, onda je uzajamna pomoć – kao jedan od oblika solidarnosti ‒ model pomoći koji ne samo da izbavlja ljude iz kriza koje proizvode kapitalistički uvjeti i strukture, nego ih i politizira, i to u pravcu emancipatornih društvenih promjena. U knjizi „Mutual Aid: Building Solidarity During This Crisis (and the Next)‟ (Uzajamna pomoć: Izgradnja solidarnosti tijekom ove (i sljedeće) krize), Dean Spade objašnjava što je uzajamna pomoć, koji su njezini historijski i aktualni primjeri, te kako se ona razlikuje od uvriježenih državnih, neprofitnih i „charity‟ modela pomoći, ali daje i praktična poglavlja, upitnike i orijentire za izbjegavanje zamki u grupnom organiziranju te u pravcu rješavanja sukoba u grupama. Stoga je ova knjiga i priručnik za organiziranje, ne samo uzajamne pomoći nego svih društvenih pokreta koji vode borbe za društvene transformacije i izgradnju svijeta oko ljudskih potreba.
  • 23. rujna 2024. Michel Foucault, “post” – izam i neoliberalizam Na tragu odredbi Erica Hobsbawma o dvama historiografskim pristupima – teleskopskom i mikroskopskom – autor kroz prvu leću prati neke Foucaultove misaone zaokrete, prividno kontradiktorne: od Foucaulta kao otpadnika strukturalizma nakon 1968. godine, do intelektualca koji se uklapa u poststrukturalističko odbacivanje znanosti, objektivnosti i istine te postaje misliocem novog somatizma; od Foucaulta kao „ikone radikala“ i onog koji flertuje s ljevičarenjem, do Foucaulta koji krajem 1970-ih drži predavanja o neoliberalizmu, a marksizam smatra povijesno prevladanim, pretvarajući se u zagovornika konvencionalnog „ljudskopravaštva“. Dubinsku dimenziju Foucaultova mišljenja i djelovanja obilježava nietzscheovstvo (njegov „aristokratski radikalizam“), a u predavanjima o neoliberalizmu, pak, izostaje jasna kritika. Foucaultova retorički nekonformna misao ipak ostaje sadržajno konformna i savršeno usklađena s vladajućim mislima i trendovima njegova doba.
  • 10. rujna 2024. Zapadni kanon i kontrakanon: nedostatak historijsko-materijalističke analize u književnoj kritici U tekstu se razmatraju manjkavosti zapadnog "kanona" i alternativnog "kontrakanona" u književnoj kritici i teoriji. I dok konzervativni branitelji uspostavljenog zapadnog kanona konstruiraju sakralni status za zaslužne ''genije'' i ''velikane", produbljujući larpurlartističke pretpostavke o tobožnjoj autonomiji umjetnosti obrisanoj od svakog traga politike, ni kontrakanonska kritika koja je nastala zamahom tzv. Nove Ljevice ne usmjerava se na političko-ekonomske dinamike, već prije svega na jezik i tekst. Unutar radikalne književne kritike (poststrukturalizma, feminističke kritike inspirirane Lacanom, postmarksističke kritike itsl.), posebno mjesto zauzimaju postkolonijalna kritika i na njoj utemeljene subalterne studije, jer preispituju uspostavu zapadnog kanona na leđima imperijalizma i kolonijalizma. Međutim, i postkolonijalna učenja su ustrajala na tomu da marksistička tumačenja ne mogu obuhvatiti korporealnost života na Istoku. Na tragu marksističkog književnog kritičara Aijaza Ahmada i teoretičara Viveka Chibbera, tekst stoga kritički propituje i postkolonijalni pristup Edwarda Saida (i drugih).
  • 5. rujna 2024. Nema većeg Nijemca od Antinijemca Autor analizira tzv. „antinjemačku” frakciju njemačko-austrijske ljevice, koja se iz povijesnih i političkih razloga snažno zalaže za podršku Izraelu, što ju odvaja od globalne ljevice koja uglavnom podržava borbu za slobodnu Palestinu. Ova frakcija smatra njemački nacionalizam i antisemitizam duboko ukorijenjenim problemima germanofonih društava, a u anticionizmu vidi rizik antisemitizma, te svoje proizraelsko stajalište opravdava kao nužno u kontekstu povijesne odgovornosti Njemačke za Holokaust. Takav stav izaziva sukobe na lijevoj sceni u Njemačkoj i Austriji, pri čemu antinjemački ljevičari druge ljevičarske skupine smatraju regresivnima zbog njihove podrške Palestini.
  • 25. kolovoza 2024. Oteta revolucija i prepreke emancipaciji: Iran na ivici Knjiga „Iran on the Brink: Rising of Workers and Threats of War‟ („Iran na ivici: radnička pobuna i prijetnje ratom‟), napisana u koautorstvu Andreasa Malma i Shore Esmailian, donosi historijski pregled Irana kroz klasnu analizu i globalnu geopolitiku. Konkretna analiza historijskih događaja i radikalno-demokratskih tradicija prije svega pokazuje kako se od Iranske revolucije 1979., kao najmasovnije revolucije i radničke borbe u svjetskoj povijesti, došlo do uspostavljanja Islamske republike te zaoštravanja odnosa SAD-a i Izraela s Iranom. Zauzimajući značajno mjesto u „palestinskom pitanju‟, odnosima s Libanom i Irakom, ova historija je značajna i radi razumijevanja suvremene situacije, te daje orijentire za internacionalnu ljevicu koja bi solidarnost s iranskim narodom gradila u pravcu emancipacije.
  • 23. kolovoza 2024. Izraelska kampanja protiv palestinskih stabala masline Autorica u ovome članku razmatra izraelsko sustavno uklanjanje palestinskih stabala masline, koje značajno utječe na palestinsku ekonomiju i kulturu. Masline su ključne za životne prihode mnogih obitelji te simbol otpora i kulturnog identiteta. Osim što se stabla uklanjaju, priječi se i ograničava njihova ponovna sadnja, što dodatno pogoršava ekonomsku nesigurnost naroda Palestine. Unatoč naporima da se maslinici obnove, dugotrajni rast ovih stabala otežava njihov oporavak.
  • 21. kolovoza 2024. Novi iracionalizam Tekst se bavi iracionalizmom u filozofiji, znanosti, historiji i ideologiji 19. i 20. stoljeća, pokazujući kako ova struja ima duboko reakcionaran i defetistički karakter. Iracionalizam u filozofiji i društvenoj teoriji nije slučajna pojava. György Lukács mu je u „Razaranju uma‟ pristupao kao sastavnom djelu mišljenja i djelovanja u uvjetima imperijalizma i kapitalističke ekspanzije. Bellamy Foster se na tom tragu osvrće na ključne figure moderne i suvremene filozofije iracionalizma, osvjetljujući njihovu reakcionarnu i apologetsku funkciju. Pored potiskivanja marksističke teorije i analize, te indirektne apologetike kapitalističkih društvenih odnosa, u ovim učenjima pod maskom radikalne kritike krije se mistifikacija tih odnosa i zakriva potreba za prevladavanjem kapitalizma. Autor se zalaže za racionalno orijentirani pristup, koji nosi potencijal za promjenom i ukidanjem sistema zasnovanog na eksploataciji, dominaciji, otuđenju, uništenju životnog prostora, iscrpljivanju prirodnih bogatstava i sveukupnom podrivanju opstanka čovječanstva.
  • 28. lipnja 2024. Kada je kamera oružje? Osvrnuvši se na pobjednički dokumentarni film ovogodišnjeg Berlinaea No Other Land, u režiji palestinsko-izraelskog kolektiva, koji je nastajao prije eskalacije 7. listopada, prateći odnos dvojice prijatelja-filmaša i reflektirajući kroz njihov odnos nasilje izraelskog aparthejda, autorica polemički pristupa programatskoj ideji kamere kao oružja Treće kinematografije. Problematizirajući načine na koje danas cirkuliraju slike (kako arhivski, tako i novosnimljeni materijali) u audiovizualnom polju posredovanom novim medijima i tehnologijom, razmatra kako drukčije organizirati njihovu distribuciju da bi se umaknulo komodifikaciji i sačuvalo njihov društveno-transformativni potencijal.
  • 9. svibnja 2024. Antikapitalistički seminar Slobodni Filozofski i Subversive festival u sklopu Škole suvremene humanistike organiziraju četvrti po redu Antikapitalistički seminar, program političke edukacije koji će se i ove godine kroz predavanja, rasprave i radionice kritički osvrnuti na isprepletenost teorije i prakse te važnost proizvodnje kolektivnog znanja. Prijave traju do 26. svibnja 2024. godine, a program će se održavati u prostoru SKD „Prosvjeta“ u Zagrebu od 3. do 9. lipnja 2024. Vidimo se!

Događanja

pogledaj sve

Bookmarks

pogledaj sve

Fusnote

pogledaj sve

Natječaji i prijave

pogledaj sve

Plenum FFZG-a

pogledaj sve