Događanja u svijetu: blokade sveučilišta i prosvjedi
U Finskoj je tjedan borbe protiv komercijalizacije obrazovanja obilježen na Sveučilištu u Tempereu i u gradu Jyväskylä. U Jyväskyli, tijekom tjedna održala su se razna predavanja i demonstracije. Domaći i strani studenti raspravljali su o obrazovnim politikama nekoliko zemalja, i prosvjedovali protiv lokalnih problema na Sveučilištu u Jyväskyli.
U Tempereu, tjedan je započeo spuštanjem transparenta s krova Sveučilišta. Studenti su tamo prosvjedovali protiv komercijalizacije obrazovanja i nadolazećeg zakona o obrazovanju koji bi trebao uvesti bolonjsku reformu na finska sveučilišta. Nakon toga održavale su se diskusije i filmske projekcije. U utorak su studenti organizirali djeljenje besplatne juhe ispred zgrade Sveučilišta kao bojkot Sodexo restorana koji se nalazi u toj zgradi. Tokom dana održavale su se javne diskusije i tribine, navečer je prikazan finski film Vihreä leski (Zeleni prozor). U srijedu su studenti na jednu noć blokirali Sveučilište. To je prva blokada ovog sveučilišta unazad nekoliko desetljeća.
Studenti u Tempereu prosvjeduju protiv nadolazećeg zakona koji će uvesti Bolonjski proces na finska sveučilišta, kao i protiv politike vlastitog sveučilišta jer smatraju da je uprava prostor sveučilišta prepustila korporacijama umjesto da on pripada studentima, i žele to promijeniti. U svojim akcijama solidiraju se i šalju potporu svim studentima svijeta, a pogotovo svojim prijateljima u Zagrebu!
U Austriji je početak međunarodnog tjedna borbe protiv komercijalizacije obrazovanja obilježen studentskim protestima u nekoliko gradova. Prosvjedovalo se za bolje uvjete i veću financijsku pomoć za javno obrazovanje. “Spasite obrazovanje a ne banke” bila je glavna parola, dok vlada, s druge strane, navješćuje smanjenje proračuna. U Salzburgu se u ponedjeljak okupilo gotovo 3,000 studenata koji su prosvjedovali protiv Bolonjskog procesa. Studenti su pozvali na međunarodnu solidarnost među različitm pokretima koji se bore protiv komercijalizacije obrazovanja i zahtjevali besplatno obrazovanje za sve. Za to vrijeme brojni su studenti prosvjedovali i u Innsbrucku, Grazu, Bregenzu, Linzu, St. Pöltenu, Klagenfurtu i Burgenlandu. Informacije (na njemačkom) dostupne su ovdje: Salzburg.com (video).
U Danskoj studenti prosvjeduju u Kopenhagenu gdje je od utorka je blokirana središnja administrativna zgrada Sveučilišta, koju su studenti zauzeli objavljujući otvaranje “Slobodnog Sveučilišta u Kopenhagenu”. Studenti djeluju pod parolom Reclaim Your Education, te namjeravaju nastaviti blokadu do petka, kada će predložiti konkretne prijedloge za reformu obrazovnog sustava. U međuvremenu, za vrijeme blokade odvijat će se predavanja i tribine o raznim temama.
(foto: politiken.dk)
U Njemačkoj se prosvjedovalo u nekoliko gradova. U Münsteru su prosvjednici u ponedjeljak dijelili letke na kampusu kako bi informirali studente o Globalnom tjednu akcije. Poslijepodne su organizirali ulični performans. Tokom cijelog tjedna održavale su se razne manifestacije, radionice i filmske projekcije. U utorak su podigli kamp ispred sveučilišta koji su nazvali Protestnim kampom i gdje održavaju razne radionice.
U Heidelbergu je tjedan borbe protiv komercijalizacije obrazovanja započeo prosvjednim maršom kroz staru jezgru grada u kojem je sudjelovalo petstotinjak studenata. Studenti su se završetku marša skupili na kampusu i održali plenum. Zahtjevaju ukidanje školarina, besplatan pristup obrazovanju za sve i demokratske procedure sudjelovanja u svim procesima donošenja odluka na svim razinama unutar sveučilišta.
U Hamburgu su studenti Pedagoškog fakulteta organizirali razna predavanja, diskusije i radionice. Regrutirali su razne aktiviste koji su dolazili na predavnja noseći bijele maske na licu i tražeći studente da budu poslušni, konzumiraju sadržaj koji im se predaje i, najvažnije, da se ne pridružuju protestima. U četvrtak su studenti blokirali jedno krilo glavne zgrade u znak protesta protiv smanjenja izdvajanja iz budžeta za njihov fakultet (kojemu su financije smanjene za 11%) i surađivanja sveučilišta s proizvođačima oružja. Blokirali su rektorat i planirali ostati do petka, no blokada je završila navečer nakon što je rektorica uspjela pobjeći.
U Marburgu je u srijedu izveden “flashmob” nakon kojeg se održao otvoreni sastanak na kojem se pričalo o obrazovnom sustavu i kako na njega utječe komercijalizacija.
U Maroku su na Sveučilištu u Casablanci u utorak održane projekcije o javnom obrazovnom sustavu.
U Norveškoj su aktivisti u Trondheimu u četvrtak djelili letke i izvjesili transparente na dva velika kampusa.
U SAD-u su studenti prosvjedovali u New Yorku protiv povećanja školarina. Prosvjedovalo se i u Vermontu, gdje su studenti zauzeli dio sveučilišta nakon što su propali pregovori o otkazima i smanjivanju budžeta. Prosvjednici koji su zauzeli rektorat odmah su uhićeni, dok su studenti, profesori i osoblje fakulteta koji su zauzeli zgradu administracije obaviješteni da moraju napustiti zgradu do 10 navečer ili će biti uhićeni.
EDIT: S obzirom da su neki čitatelji iz činjenice da se blokada održava u vrijeme trajanja Globalnog tjedna akcije pretpostavili da to znači da će ona trajati isključivo u to vrijeme – podsjećamo još jednom da se odluka o nastavku blokade na Filozofskom fakultetu izglasava na plenumu, koji se održava svake večeri i na koji svi mogu doći sudjelovati. Blokada Filozofskog traje dok plenum ne izglasa prekid blokade.
Svrha informiranja o tome što se dešava u svijetu za vrijeme trajanja međunarodnog tjedna borbe protiv komercijalizacije obrazovanja je pokazati da hrvatski studenti nisu sami u svojoj borbi! Diljem svijeta studenti se bore za svoje pravo na obrazovanje koje neće biti komercijalizirano i koje će biti dostupno svima. Globalni tjedan akcije jedan je način da se studenti u toj borbi ujedine i pokrenu svoje akcije u isto vrijeme, na taj način podupirući jedni druge i dajući svima do znanja da je borba protiv komercijalizacije obrazovanja globalna borba, koja se ne vodi samo u jednoj zemlji.