7. FESTIVAL PRVIH na temu “BESPLATNO OBRAZOVANJE” – popis i opis radionica

Dragi prijatelji, sretni smo što Vas možemo pozvati na sedmo izdanje Festivala prvih. U sklopu festivala održavat će se brojne radionice na koje se možete prijaviti na našem info pultu. Na nekima od njih broj sudionika je ograničen, stoga budite brzi!

Očekujte sljedeće radionice:

1. RADIONICA 2D RAČUNALNE ANIMACIJE

Voditelj : Aleksandar Faraguna
Termin: 19.00h
Počinje u ponedjeljak od 19h na Filozofskom fakultetu.
Pokušaj izrade jako kratkog animiranog filmića u kolaž stilu, pod nazivom “Drvo znanja”.
Alati: Photoshop & Fusion. Zadnji dan Festivala prezentirat će se napravljeni animirani film.
U radionicu se uključuje maksimalno 4 ljudi.

2. FILMSKA RADIONICA
Voditelj: Andrija Mardešić
Termin: pon, 17:00 h
Cilj radionice je nemoguća misija – u 5 dana proći sve – od ideje, preko izrade scenarija, snimanja i montaže kratkog filma (dokumentarnog ili igranog) na temu besplatnog obrazovanja. Zadnji dan Festivala prezentirat će se napravljeni film.
U radionicu se uključuje maksimalno 10 ljudi.

3. RADIONICA STRANIH JEZIKA
Radionica je zamišljena kao početni tečaj navedenih jezika, ali u dogovoru s voditeljima moguće je krenuti i u nekome drugom smjeru. Pozivaju se svi zainteresirani – ukoliko imate ideja, bit će moguće pripremiti neki kratki performans na novo naučenom jeziku.
Moguće je maksimalno 10 sudionika.

Španjolski jezik: Voditeljica Vanja Vreća, termin 11-12h
Portugalski jezik: Voditelji Katarina Bralić, Dean Rilak, termin (u hodu) 18-19h
Francuski jezik: Voditeljice Maja Mikeš i Mateja Bartolović, termin 11-12h
Turski jezik: Voditeljica Isidora Hercigonja, termin 11-12h

4. RADIONICA KREATIVNOG PISANJA POEZIJE
Voditeljica: Marija Andrijašević
Termin: pon-pet, 17:00-18:00
Trajanje radionice je 60 minuta. Ako grupa bude inzistirala, moglo bi se i produžiti za dodatnih pola sata. Zadnji dan radionice organizirat će se čitanje pjesama napisanih za vrijeme trajanja radionice u prostoru radionice, vrtu Filozofskog fakulteta ili ispred samog Fakulteta. Naravno, radionica kreativnog pisanja poezije poticat će čitanje poezije i kreativno izražavanje sudionika, bez postavljanja ograničenja na temu onoga o čemu bi sudionici pisali (iako će se većim dijelom sama radionica oslanjati na ideju ovogodišnjeg Festivala – besplatno obrazovanje). Cilj same radionice je upoznati sudionike sa suvremenim hrvatskim i stranim pjesništvom, suvremenim hrvatskim i stranim časopisima koji potiču pisanu riječ te sa pojmom „aktivističke poezije“ kao i sa dekonstrukcijom raznih pojmova i definicija koje se vezuju uz poeziju, a nisu joj imanentni. Ova radionica će većinom biti orijentirana na čitanje prakse kako bi se stvorio prividan poetski prostor koji će sudionike potaknuti na kreativno izražavanje. Nisam baš gospodin Keating, al’ vidjet ćemo što će se dati napraviti s ovim.
Maksimalan broj ljudi koji mogu sudjelovati u radionici je 10.

5. RADIONICA SVIRANJA GITARE
Voditeljica: Marina Ivandić
Termin: 18.00h
Početnički tečaj gitare. Naučit ćemo sve akorde koji Vam mogu poslužiti za interpretaciju hitova na vikend tulumima. Na raspolaganju ćemo imati četiri gitare pa apeliramo na potencijalne sudionike da ponesu i svoju gitaru, ukoliko je, naravno, imaju.
Moguće je maksimalno 7 sudionika.

6. RADIONICA KLASIČNOG INDIJSKOG PLESA KATHAK (ZA POČETNIKE)
Voditeljica: Marina Krkač
Termin: 17.00 – 18.30
Kathak je klasični ples sjeverne Indije kojega odlikuju brze piruete (chakkar), izražajna mimika lica, graciozni pokreti ruku i nevjerojatno ritamski razrađen i precizan rad stopala (tatkar) sa stotinu zvončića (ghunghru) omotanih oko svakog gležnja. Kathak se prvi put spominje već u velikom indijskom epu Mahabharati iz oko 500. godine prije Krista. Riječ kathak dolazi od sanskrtske riječi katha, što znači priča, odnosno umjetnost pripovijedanja priča. Pod utjecajem islamske tradicije razvila se nritta, dio repertoara kathaka koji naglašava apstraktnu ljepotu pokreta i ritma, za razliku od nritye, narativnog dijela koji „govori“ priču ili pjesmu mimikom, gestama lica i ruku (mudra) te simboličnim položajima tijela. Danas je kathak diljem svijeta prepoznat kao prekrasna umjetnička forma i učvršćuje svoje korijene njegujući klasičnu tradiciju, ali i eksperimentirajući s utjecajima suvremenog plesa ili drugih plesnih tradicija. Moderni repertoar kathaka vrlo je raznolik. Poznavanje njegovih osnova, kao i sadržaja iz indijske kulture koji se kriju iza pokreta tijela, omogućuje bolje razumijevanje i poštivanje ove sveobuhvatne drevne umjetnosti.

7. RADIONICA ŽONGLIRANJA
Voditelji: Tomo i Lana
termin: pon- pet, 18:00-20:00
Žongliranje se ugrubo može definirati kao uspjeh održavanja ili pokretanja dvaju ili više aktivnosti odnosno objekata u isto vrijeme. Žongliranje poboljšava koordinaciju, povećava snagu mišića, smanjuje stres i napetost, vježba obje polutke mozga… Motivi za žongliranje mogu biti razni: neki ne znaju što bi drugo radili, neki zarađuju žongliranjem, neki ga koriste kao tjelovježbu, neki da bi bili u centru pažnje, neki da bi poboljšavali komunikacijske sposobnosti prenoseći na druge tu vještinu, neki da bi postavili rekorde… Svaki novi žongler žongliranju može dodati nešto svoje, jer je to aktivnost koja se može izvoditi na mnoštvu različitih mjesta i prilika. Za razliku od mađioničara, koji skrivaju svoju vještinu, žongler otkriva sve, ali ipak izvodi vještinu koja je promatraču teško shvatljiva, a u njoj kao da se krije izvor istinske magije.

8. RADIONICA KOMUNIKACIJA
Voditeljica: Andrijana Parić
termin: čet, 12:00-14:00
Andrijana kao voditeljica kolegija Uvod u komunikaciju i transformaciju sukoba u Centru za mirovne studije održat će jednodnevnu radionicu s ciljem upoznavanja načina na koji komuniciramo i ulazimo u sukobe te ih razrješavamo. Cilj je radionice upoznati polaznike/ice s najosnovnijim terminima, dakle dati im osnovna znanja, ali i prikazati i osigurati prijenos vještina potrebnih za dobru komunikaciju, a samim time i transformaciju sukoba. Tema Festivala bit će uklopljena u ovaj esencijalni aspekt međuljudskih odnosa.

9. RADIONICA OSNOVNIH POPRAVAKA BICIKLA
Voditelj: Ivan „Deda“ Puzek
termin: uto-čet, 18:00-19:30
Vaš bicikl je stara krama koja očajno čezne za vještim i spretnim dodirom koji mu vi ne možete pružiti? Dođite na ovu ležernu radionicu i naučite kako pružiti svom dvokotačnom ljubimcu potrebnu njegu i pažnju. Jer On to zaslužuje! 🙂

10. RADIONICA SVIRANJA DŽEMBE
Voditelj: Ivana Đula
Termin: bit će objavljen naknadno
Prema narodu Bamani iz Malija sama riječ „Djembe“ dolazi od izraza “Anke dje, anke be” što u doslovnom prijevodu znači „neka se svi okupe“ i tako definira samu bit i svrhu ovog instrumenta. Djembe je kožom prekriveni bubanj koji se svira golim rukama. Cilj je radionice naučiti kako postići maksimalan efekt uz minimum uloženog truda. Štos je u usmjeravanju ili raspršivanju energije ruku i postavljanje istih u pravilan položaj.

11. KUNG FU RADIONICA
Voditelj: Jani
Termin:
Dovoljna je jedna riječ, a to su dvije riječi- Brus Li.

*organizatori zadržavaju pravo izmjene programa.

Vezani članci

  • 19. ožujka 2025. Izvještaj s 222. plenuma, 11. ožujka, 2025.

    Na 222. plenumu održanom 11. ožujka raspravljalo se o 7. točaka dnevnog reda. Glavne teme su bile strategija za Fakultetsko vijeće 19. 3., plan za Dan otvorenih vrata, izbori za Studentski zbor i novi zahtjev i stav plenuma. Izglasano je sljedeće: 1. Studentski predstavnici će na sjednici fakultetskog vijeća ponovno pokrenuti temu prijedloga odluke o participaciji, ako uprava to ne stavi na dnevni red. 2. Akcijska radna grupa će organizirati špalir za narednu sjednicu Fakultetskog vijeća. 3. Plenum će imati akciju na Dan otvorenih vrata koja neće ometati izlaganje uprave. 4. Birački odbor za izbore za Studentski zbor Filozofskog fakulteta. […]

  • 10. ožujka 2025. Izvještaj s 221. plenuma, 4. ožujka, 2025.

    Na 221. plenumu održanom 4. ožujka raspravljalo se o 7. točaka dnevnog reda. Glavne teme bile su stavovi plenuma, potencijalni zahtjevi plenuma, rotacija studentskih predstavnika na Fakultetskog vijeća te Dan otvorenih vrata na fakultetu. Izglasano je sljedeće: 1. Medijskoj sekciji daje se mandat za revidiranje već napisanog i poslanog odgovora upravi, te njegovu objavu na društvene mreže i Slobodni Filozofski 2. Nova koordinatorica radne grupe za procjenu trenutne situacije 3. Plenum i dalje zauzima stavove koje je RG za procjenu trenutne situacije izvukla iz izvještaja prošlih plenuma 4. Akcijska radna grupa organizirat će izradu transparenata, u prostoriji A113 u petak, […]

  • 15. veljače 2025. Jedan svijet, kolektivna borba Pozivamo vas na 219. plenum Filozofskog fakulteta u ponedjeljak, 17. veljače u 18h u dvorani D7. Na plenum je pozvana sva zainteresirana javnost (studenti_ce, profesori_ce, radnici_e...) i podsjećamo da svi_e sudionici_e imaju jednako pravo glasa.
  • 28. prosinca 2024. Američki izbori: politika spektakla i “brahmanska ljevica” Lijevo-liberalni diskurs o Donaldu Trumpu, nakon njegove druge izborne pobjede histerično se obrušio na figuru predsjednika kao na oličenje apsolutnog zla. Ova konstrukcija trumpizma kao prevenstveno kulturnog fenomena i populizma s fašističkim tendencijama, nastoji sagraditi bedem (različitih, a po mnogo čemu sličnih političkih aktera) kojim bi se ne samo pružao otpor fašizmu i diktaturi, nego i obranile vrijednosti koje su tobože postojale prije Trumpovih mandata. Njegov autoritarizam nastavlja se predstavljati kao najgora opasnost, pa i diskursima teorija zavjera, dok se autoritarizam demokrata ostavlja uglavnom netaknutim. Jaz između „zatucanih” Trumpovih sljedbenika i „pristojnog” svijeta Demokratske stranke se napumpava do mjere da se odbijanje glasanja za Kamalu Harris maltene izjednačilo s podržavanjem rasizma, seksizma i religioznog fanatizma, čime se prikrivaju mnogo dublji problemi unutar same Demokratske stranke, koji su zapravo doprinijeli Trumpovoj pobjedi. Autor teksta kritizira i Trumpa i demokrate – pokazujući genezu neuspjeha Demokratske stranke, te posebice ekonomske politike, financijsku i svaku drugu podršku izraelskom uništavanju palestinskog stanovništva i ratu u Ukrajini – iz nijansiranije perspektive, koja ne podrazumijeva samo kulturnu i vrijednosnu optiku.
  • 24. prosinca 2024. Menadžment života i smrti od Tel Aviva preko New Yorka do Novog Sada Pokolj u Gazi i svakodnevni gubitak palestinskih života u ruševinama, kažnjavanje osobe koja je ubila direktora korporacije (čiji je profitabilni posao da svakodnevno uskraćuje zdravstvenu skrb ljudima) ali ne i egzekutore beskućnika i svih onih koji proizvode prerane smrti ljudi koji si ne mogu priuštiti privatno zdravstvo, pad nadstrešnice u Novom Sadu u kojem je ubijeno petnaestoro ljudi i studentski prosvjed protiv urušavanja javnih institucija – društveni su punktovi koji možda i nisu toliko daleko kakvima se na prvi pogled čine. U ovim recentnim događajima radi se o povezanim odnosima moći te istovjetnoj društvenoj formaciji: o upravljanju ljudskim tijelima shodno kriterijima stvaranja viška vrijednosti, kao i stvaranja viška ljudi koji otjelovljuju goli život. Upravlja se životima i na temelju roda, rase, etniciteta, nacije, a upravlja se i smrću onih dijelova stanovništva koji se proizvode kao apsolutni višak. Biopolitičke veze premrežavaju cijeli svijet i kroz njih se odlučuje tko ima prava na kakav život a čiji životi nisu vrijedni. Autor analizira ove događaje i odnose moći koji ih određuju iz agambenovske i fukoovske optike.
  • 23. prosinca 2024. Autonomna umjetnost na krilima tolerantnog dijaloga Prostori kulture, specifično filmski, demonstriraju različite oblike suočavanja s izazovima globalnog društvenog i političkog krajolika – od otvorenog angažmana do apologetske šutnje. Autorica teksta mapira pozicioniranje međunarodnih i domaćih kulturnih institucija, filmskih festivala i filmaša te nezavisnih inicijativa u odnosu na genocid koji Izrael provodi nad palestinskim narodom. Podsjećajući na borbene kinematografije 60-ih i 70-ih, autorica dovodi u pitanje kontroliranu gestu solidarnosti unutar postojećih neoliberalnih, opresivnih struktura. Poziva na otpor i organiziranje filmskih radnika_ca te proizvodnju drugačije slike.
  • 21. prosinca 2024. „U školu me naćerat’ nemrete“: inkarceracija djetinjstva Moderno školstvo iznjedreno je vojnim reformama 18. st. u izgradnji nacionalnih država, a njegovi su konačni obrisi utisnuti industrijalizacijom i urbanizacijom. Nedugo nakon uspostave modernoga školstva krenule su se artikulirati i njegove kritike među roditeljima i djecom, čiji su glasovi podebljani u literaturi i u pokretima koji su težili emancipaciji (od) rada i/ili od obaveza koje je država pokušavala nametnuti stanovništvu na svom teritoriju. Problem sa školstvom prodire u svakodnevnicu vijestima o nasilju; od rasizma i ejblizma do fizičkih ozljeda djece i nastavnika, od radničkih prosvjeda do kurikularnih sadržaja. U ovome tekstu problematizirana je škola kao institucija, koja od svojih začetaka služi uspostavljanju i održavanju hegemonijskih odnosa te je argumentirana potreba za traganjem za drugim modelima obrazovanja koji će počivati na solidarnosti i podršci rastvaranju okolnosti u kojima se učenje odvija.
  • 20. prosinca 2024. Klasni karakter protesta protiv režima: o upadljivom odsustvu radničke klase I u petom valu prosvjeda protiv Vučićevog režima, nezadovoljstvo se prelijeva na ulice, ali ono što upadljivo izostaje jeste šira podrška radničke klase i siromašnih. Parlamentarna opozicija zapravo nije ta koja dominira aktivnostima, ali jest srednja klasa, čija mjesta popunjavaju i studenti_ce. I dok liberalna inteligencija potencijalna savezništva ili rascjepe između srednje i radničke klase tumači vrijednosno, prije svega kroz elitističke pretpostavke o nedostatnoj političkoj kulturi, autor teksta ovo analizira kroz društveno-ekonomske procese restauracije kapitalizma u Srbiji.
  • 19. prosinca 2024. Akademski bojkot i pitanje krivnje Na zagrebačkom Filozofskom fakultetu od svibnja 2024. djeluju studenti_ce i fakultetski radnici_e okupljeni u neformalnu inicijativu Studentice za Palestinu. Desetak aktivnih članova_ica i širok krug podržavatelja_ica Inicijative organizira prosvjedne akcije, razgovore i čitalačke kružoke, radi na vidljivosti i razumijevanju izraelskih zločina i palestinskog otpora među studentskim tijelom, i – ključno – zahtijeva od uprave akademski bojkot Izraela. O tome što on zapravo podrazumijeva i čime je motiviran piše jedna od članica inicijative Studentice za Palestinu s FFZG-a.

Događanja

pogledaj sve

Bookmarks

pogledaj sve

Fusnote

pogledaj sve

Natječaji i prijave

pogledaj sve

Plenum FFZG-a

pogledaj sve