Dnevni graf: literatura
Za kraj svoje serije dnevnih grafova koje smo objavljivali kroz prošli tjedan, mr.sc. Teo Matković pripremio nam je literaturu u obliku tri nova komparativna izvora o Bolonji i pravu na visoko obrazovanje. Dva od ta tri izvora obuhvaćaju i Hrvatsku.
Prošlotjedna je serija prikazala pojedine indikatore visokog obrazovanja u Hrvatskoj i njihovo kretanje kroz proteklo desetljeće, ali ih nije stavljala u europski kontekst. Ovaj završni prilog upućuje na takve izvore.
Eurobarometar „Students and Higher education Reform“, proveden u veljači 2009. godine među studentima u svim zemljama članicama EU te Hrvatskoj, prikazuje i uspoređuje stavove o visokom obrazovanju, iskustva studiranja i percepciju mogućnosti nakon studija. Ovo je vrlo
dobra prilika usporedbe sustava studiranja iz pozicije onih koji studiraju.
Što se tiče nešto „tvrđih“ pokazatelja, Eurostat i Eurostudent su u travnju 2009. godine objavili publikaciju „The Bologna Process in Higher Education in Europe- Key indicators on the social dimension and mobility“ u kojoj su usporedno prikazani mnogi indikatori vezani uz mogućnost
pristupa, troškove i financiranje, mobilnost i ishode visokog obrazovanja u svim zemljama potpisnicama. Na žalost, količina je podataka za Hrvatsku prilično ograničena, ali ova publikacija pruža jedan usporediv prikaz ishoda bolonjskog procesa i tako pruža solidnu osnovu za (vlasita) tumačenja i zaključke.
Na koncu, OECD svake godine objavljuje publikaciju „Education at a Glance“ koja se u izdanju iz 2008. godine u značajnoj mjeri bavila visokim obrazovanjem. Dostupne su i izvorne tablice za sve podatke, ali ograničenje je ovoga izvora što se odnosi samo na zemlje članice OECD-a.
Hvala Teu Matkoviću na ovome korisnom doprinosu našemu blogu!
Ovim postom zaključujemo Teovu dnevnu rubriku “dnevni graf”.