kolumna
17. svibnja 2009.
Izjava za medije, 17. svibnja 2009. – 28. dan blokade
Jučer je bio tzv. dan predizborne šutnje prije lokalnih izbora. Činjenica da su političke stranke dan prije izbora dužne obustaviti međusobna nadglasavanja i retorička nadmetanja predstavlja nam se kao indikator demokratske zrelosti svih uključenih aktera. Jedan dan zakonski nametnute suzdržanosti predstavlja se kao prag koji regularni demokratski postupak razdvaja od puke manipulacije.
Svjedoci smo, međutim, i šutnje koja traje dulje od toga, a koja daje bitno drukčije svjedočanstvo o poimanju demokratske odgovornosti kod onih koji su nominalni službenici demokracije i javnog interesa. Već mjesec dana nadležne instance na zahtjev za besplatnim obrazovanjem odgovaraju šutnjom. Odbijanje da se nadležno Ministarstvo i Vlada prepoznaju kao adresati zahtjeva neizbrisivo je svjedočanstvo njihova poimanja demokratske odgovornosti i smisla javne službe. Danas se održavaju lokalni izbori. Prema frazeologiji koja se udomaćila u velikome dijelu medija, dan izbora katkad se običava retorički uzdizati do „praznika demokracije“. Posljednjih mjesec dana pouzdano su i gorko svjedočanstvo demokratske normalnosti na koju se očekuje naš pristanak. Ona podrazumijeva samovolju i šutnju vladajućih birokratskih struktura i njihov neskriveni prezir spram zahtjevâ upućenih u obranu općeg interesa. Protiv takve smo logike ustali. Na nju ne bi smio pristati nitko tko ne prihvaća da se demokracija svodi na ceremonije koje prakticiramo samo u za to previđenim „praznicima“, dok sve ostalo vrijeme pripada samovolji birokratskih elita. Demokracija je pravo na suodlučivanje svih u stvarima koje se tiču općeg interesa i kao takvu treba je braniti svakoga dana.
—
Iz OTVORENOG PISMA JAVNOSTI od 4. svibnja 2009.
Minimalni su uvjeti za prekid blokade na koje možemo pristati:
- uredba kojom se nadležni obavezuju platiti sve školarine za akademsku godinu 2009./10.
- pokretanje procedure za izmjenu zakona kojim bi se osiguralo potpuno javno financiranje visokoškolskog obrazovanja na svim razinama, na način da prijedlog ide na čitanje najkasnije na prvoj jesenskoj sjednici Sabora. Tražimo hitno formiranje radne skupine za izradu zakona u kojoj će sudjelovati i predstavnici fakultetâ. Nacrt zakona mora biti upućen na očitovanje znanstvenim i akademskim institucijama.
Tražimo ispunjenje naših zahtjeva u najkraćemu mogućem roku. Zahtjev ćemo ponavljati svakodnevno do ispunjenja.