Izvještaj s 60. plenuma, 28. studenoga 2009.
Plenum je raspravljao o šest točaka dnevnog reda. U obavijestima napomenuto je da se o akcijama poput prosvjedovanja na Markovom trgu i blokiranja prometnica raspravlja na svakodnevnim sastancima mini akcija. Medijskoj sekciji povjereno je da uspostavi kontakt s novinarom s Kalifornijskog sveučilišta koje se također bori protiv komercijalizacije obrazovanja.
U ponedjeljak je organizirano darivanje krvi na fakultetu pa se pozivaju svi koji su u mogućnosti da doniraju krv i nastave dobru tradiciju.
Najveću raspravu potakla je točka seciranja radne verzije novog Zakona o sveučilištima koja je započeta kratkom prezentacijom o istom. U raspravi je istaknuto da bismo trebali izričito zahtijevati da se prijedlog Zakona o sveučilištima konačno stavi na javnu raspravu koja će podrazumijevati očitovanje sveučilišta i njihovih sastavnica te drugih visokoobrazovnih i znanstvenih ustanova. Istaknuta je potreba za objavljivanjem postojeće radne verzije kroz plenumu dostupne kanale za informiranje. Uz samu neinformiranost o sadržaju, istaknuta je i indiferentnost članova akademske zajednice o novom zakonu. Kako bi se u ovu problematiku uputio što veći broj zainteresiranih, saziva se radna grupa za seciranje na kojoj će biti dovršena pismena prezentacija nekih osnovnih tendencija ovog nacrta, a koja će potom biti objavljena na SlobFil portalu i poslana svim profesorima i studentima Filozofskog fakulteta zajedno s pozivom na plenum u ponedjeljak. Tamo će se ponovo otvoriti ova rasprava.
U izvještajima radnih grupa poziva se na suradnju oko printanja tekstova već objavljenih na portalu te na izradu letaka s objašnjenjem zašto besplatno obrazovanje za brucoše nije besplatno obrazovanje. Redarska služba je pozitivno izvijestila o događanjima na fakultetu te poziva sve koji su u mogućnosti da na njemu obavezno prespavaju u noći s nedjelje na ponedjeljak kako bi se nastavni proces što lakše blokirao od samoga jutra. Grupa za mini akcije poziva na planiranje akcije za ponedjeljak uoči sjednice Vijeća. Programska sekcija najavila je bogat alternativni program za sljedeći tjedan. Također, zbog interesa za temu na tjednoj se bazi planira održavati ovotjedni kružok pod nazivom “Zašto je plenum nelegitiman, blokada nasilna, a besplatno obrazovanje nemoguće? (+ Zašto je komercijalizacija neminovna?)”.
Točka dnevnog reda o blokadi bila je posvećena percepciji besplatnog obrazovanja i direktne demokracije onih koji ne sudjeluju na plenumima. Sudionici plenuma razmjenjivali su argumente kojima se može odgovoriti na upite o plenumskoj legitimnosti. Jedan od njih je i informacija jednog od sudionika da na Filozofskom fakultetu niti jedni izbori za Studentski zbor nisu imali više od 15% odaziva, a opće je poznata stvar da se studente u Sveučilišni zbor biralo na osnovi tri glasa za određenog kandidata. Istaknuta je razlika legitimnosti i legalnosti te da je Studentski zbor legalan ali nelegitiman zbog spomenute nereprezentativnosti dok je direktnodemokratsko tijelo (plenum) na kojem odlučuje 300 – 800 ljudi s druge strane legitimno ali nelegalno.
Plenum je sazvao sedam radnih grupa koje će se održati u nedjelju prije plenuma zakazanog u 20h. Nakon izglasavanja blokade za nedjelju plenum je zaključen u 21:26.