kolumna
29. studenoga 2009.
Split: zajednička tribina studenata i radnika

Radničko-studentsko udruživanje, društvena solidarnost , mogućnost masovnih prosjeda u kojima bi uz splitske studente stalo na tisuće obespravljenih radnika sa šireg splitskog područja tema je o kojoj se raspravljalo na tribini održanoj u subotu na Filozofskom fakultetu u organizaciji aktera splitskih studentskih prosvjednih aktivnosti.
Splitski prosvjednici, manjina ozbiljnih namjera okupljena oko Plenuma, pozvali su u pomoć obespravljene radnike sinjske Dalmatinke Nove, splitske Željezare , Vranjičkog Salonita kako bi se informirali o njihovoj borbi za uskraćena im radnička prava, ali ih i potakli na zajedničke akcije za bolje sutra. No njihovom pozivu odazvali su se tek predstavnici radnika Sinjske Dalmatinke, a tribini su nazočili i Boris Dežulović te Predrag Lucić.
Iva Radonja, bivša radnica propale Dalmatinke pružila je punu potporu studentima u njihovim zahtjevima , no svi su su se složili da bez društvene solidarnosti, koju je još uvijek teško očekivati, neće biti moguće veće promjene.
Predstavnici radnika sugerirali su studentima da se ne oslanjaju na pomoć medija, jer od medija, tvrde, koristi nema, već da alternativnim načinima informiraju , zainteresiraju i okupe mase.
Da plaćanje studija nije samo problem studenata, već prije svega njihovih roditelja- upozorio je Boris Dežulović koji je mišljenja da treba osvijestiti roditelje. Nakon 20 godina eutaniziranja svake inicijative , velike pobune moguće bi bile tek kada bi polovina svih radnika ostala bez plaće – prokomentirao je Dežulović.
–Upitan je li društvena solidarnost moguća, Predrag Lucić je studente podsjetio da već njihova malobrojnost daje odgovor na to pitanje. -Ljudi su neosjetljivi, no odustajati ne treba- poručio je mladima Lucić.
Studenti su pak mišljenja da ih se ne treba percipirati kao one koji se bore samo za besplatno obrazovanje, kao što radnici nisu samo oni koji se bore za svoja radnička prava već obe skupine trebaju mijenjati društvo koje još uvijek ne zna što znače riječi poput demokracije. Stoga odbijaju da ih predstavlja Studentski zbor koji je loša praksa miješanja dnevne politike i u studentska pitanja . Umjesto Zbora kojeg nazivaju poligonom za napredovanje pojedinaca u strankama, ostati će, tvrde, okupljeni oko Plenuma, i nakon ostvarenja svojih ciljeva, jer Plenum je sam po sebi cilj- bolje sutra za sve- poručili su studenti s tribine.
Marina Rajčić
preneseno s internetskih stranica Slobodne Dalmacije