Cjelovito izvješće o reviziji Filozofskog fakulteta
I dalje ne vidimo potrebu za ulaženjem u pojedine nepravilnosti obuhvaćene revizijom. Smatramo da se time trebaju baviti nadležne državne institucije. Kao što smo već ranije naglasili, studenti spadaju među neposredno oštećene skupina utvrđenih malverzacijâ. Naš interes stoga ne može biti drugi, nego da se odgovorne identificira i procesuira sukladno postojećim zakonima i pravilnicima. Sustav u kojemu pojedinci mogu počiniti malverzacije ovog tipa govori nam da je sustav nadzora zakazao i da ga treba hitno popraviti. No, odbijamo poopćavanje krivnje i inkriminaciju sveučilišne
zajednice u cjelini, kao i pokušaje da se rezultate revizije zlorabi kao polugu pritiska u nametanju najavljenih zakona MZOŠ-a, o kojima se akademska zajednica već višestruko negativno izjasnila. Mehanizmi kontrole trebaju biti maksimalno inkluzivni, demokratski i transparentni. Centralizacija i birokratizacija upravnih funkcija koje MZOŠ-ovi zakoni predviđaju kao ‘rješenje’ vodili bi u dijametralno suprotnom smjeru: prema nastavku dosadašnje loše prakse na još većem stupnju koncentracije moći i netransparentnosti.
Osjećamo se obveznima napomenuti i da je revizija provedena na svim visokoobrazovnim institucijama, a ne samo na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Do ovoga trenutka, međutim, nijedan drugi nalaz nije objavljen. Pitamo se, što je s ostalima? Načelo transparentnosti bi nalagalo da javnost bude što prije upoznata s rezultatima. Na koncu, riječ je o javnim institucijama financiranim iz javnih sredstava. Postupci nadležnih institucija nerijetko su i u prošlosti stajali u opreci spram deklariranih načela. No, rutina ponavljanja starih boljki ne čini ih prihvatljivijima. U ovome slučaju, netransparentnost riskira postati oblikom prešutnog suučesništva. Ako nadležne institucije žele biti vjerne svome mandatu i služiti interesu sveučilišne zajednice i šire javnosti, nalazi revizijâ moraju biti učinjeni javno dostupnima u što kraćem roku.