Joachim Becker
20. prosinca 2011.
Financijalizacija i kriza u Istočnoj Europi
Sa stranice Mi smo univerza prenosimo snimku predavanja Joachima Beckera, profesora ekonomije na Sveučilištu u Beču, o financijalizaciji u istočnoeuropskim zemljama prije krize s osvrtom na zemlje-članice koje su Europskoj uniji pristupile 2004. godine. Predavanje je na engleskom jeziku.
U pretkrizno vrijeme glavna karakteristika istočnoeuropskih modela akumulacije bila je financijalizacija. Potrošnja bazirana na zaduživanju, nekretninski baloni i privatizacija sustava socijalne sigurnosti bile su ključne karakteristike finacijalizacije u toj regiji. Banke (uglavnom u vlasništvu zapadnoeuropskog kapitala) kao i domaće financijske grupe bile su glavni igrači financijalizacije. Finacijalizaciji usmjerenu politiku poticale su i međunarodne finacijske institucije, Europska unija, nacionalne vlade i neoliberalni think-tankovi.
Dok je finacijalizacija igrala vidljivu ulogu i u više izvozno usmjerenim državama „Višegradske skupine“ (Češka, Mađarska, Poljska, Slovačka) i u Sloveniji, glavni temelj razvojnih strategija bila je u zemljama Baltika i jugoistočne Europe. U potonjoj grupi glavne karakteristike finacijalizacije su bile brzo rastući domaći dugovi, denominirani u eurima i švicarskim francima. Kruti i precijenjeni tečaji davali su prednost uvozu dok su kažnjavali domaću proizvodnju.
Isušivanje finacijskih tokova imalo je uništavajući efekt na Mađarsku te na zemlje Baltika i jugoistočne Europe. Vlade tih država usvojile su ultraortodoksne strategije kako bi sprječile pad vrijednosti svojih valuta. Zaduženi srednji sloj je podržao tu strategiju ekonomske politike. Prvi odazivi u ostalim zemljama Višegradske skupine i u Sloveniji bili su dvosmisleni, iako možemo primijetiti značajno produbljivanje neoliberalnih politika i u tim državama.
Dr. Joachim Becker profesor je ekonomije na Sveučilištu u Beču. Znanstveno i pedagoški bavi se političkom ekonomijom, teorijom regulacije, međunarodnim razvojem i regionalnom integracijom.
MSU poveznice (linkovi):
facebook.com/mismouniverza
mismouniverza.blogspot.com/
dpu.mirovni-institut.si/index.php
Priloženi tekst sa slovenskog prevela Ivana Brklje