Stane Pejovnik
6. prosinca 2012.
Pismo ljubljanskog rektora
Prenosimo pismo Staneta Pejovnika, rektora Sveučilišta u Ljubljani, u kojem opisuje stanje u kojem se nalazi njegova institucija uslijed politike koju prema obrazovanju i znanosti provodi sadašnja Vlada. Rektor se protivi “politici štednje” te traži potporu i zajedništvo cijelog Sveučilišta u otporu spram takvih mjera. Pejovnik naglašava da je “kvalitetno i besplatno javno školstvo nužan uvjet za opstanak demokratske i socijalne države, odnosno društva koje se temelji na solidarnosti i poštovanju svih ljudi.”
Studentice i studenti, asistentice i asistenti, stručne suradnice i suradnici, istraživačice i istraživači, profesorice i profesori, svi zaposleni. Šaljem vam pismo s opisom stanja u kojem se nalazimo. Ukoliko se slažete sa sadržajem pisma, molim vas da to i potvrdite potpisivanjem istog. Potpis je iznimno važan jer će mi omogućiti da govorim u ime cjelokupnog Sveučilišta u Ljubljani.
Sveučilište u Ljubljani – središnja slovenska visokoškolska ustanova nalazi se, zbog rezanja financijskih sredstava za njezino djelovanje, u bezizlaznoj situaciji. Već su i dosadašnji rezovi ozbiljno ugrozili djelovanje Sveučilišta. Najava novih rezova u prijedlogu proračuna za 2013. godinu doslovno predstavlja intervenciju u samu srž ustanove. Upozoravamo da nadležno ministarstvo za tako drastične rezove ne pruža nikakav temelj ni analizu posljedica koje će takve nerazumne mjere štednje donijeti za budućnost visokog školstva. Analiza bi trebala biti provedena ne samo zato što je takva štednja nesrazmjerna u odnosu na mjere štednje u drugim područjima, već i s obzirom na važnost znanja i znanosti. Ovako smanjenje sredstava prolazi bez da je vlada svjesna negativnih posljedica takvih mjera za visoko školstvo i znanost. Prijedlog proračuna za 2013. godinu, u odnosu na 2011., za Sveučilište predstavlja smanjenje sredstava za obrazovanje za 16% te sredstava za istraživanje za 20%.
Godine 2013. Sveučilište u Ljubljani u cijelosti provodi petu godinu bolonjskih programa što predstavlja znatno povećanje opsega djelovanja i troškova. Nikakva unutarnja racionalizacija ne može nadoknaditi štetne posljedice takvog ispada. Budući da je Sveučilište u Ljubljani dosad u najvećoj mogućoj mjeri raspoređivalo sredstva za pojedine aktivnosti te je zapravo financiralo javnu službu visokoškolskog obrazovanja sredstvima iz komercijalnih izvora, nema prostora za nikakvu dodatnu preraspodjelu sredstava za tržišnu, istraživačku i nastavničku djelatnost. Uz to, uz smanjenje proračunskih sredstava za istraživanje ugrožene su kako razvojna, tako i istraživačka djelatnost Sveučilišta.
Ministri aktualne vlade te zastupnice i zastupnici slovenskog parlamenta očito zaboravljaju da su i sami bili dio sustava kvalitetnog i besplatnog studija na javnim visokoškolskim ustanovama. Sa svojim sadašnjim djelovanjem te neprihvatljivim odlukama sadašnjim i budućim generacijama studentica i studenata oduzimaju šansu za jednakopravan pristup besplatnom javnom visokom obrazovanju. Kvalitetno i besplatno javno školstvo je nužan uvjet za opstanak demokratske i socijalne države, odnosno društva koje se temelji na solidarnosti i poštovanju svih ljudi. Šteta koja sada nastaje neće biti nadoknadiva u nekom bogatijem vremenu. Generacije studenata koje sada studiraju bit će nepovratno žrtvovane zbog loše osmišljenih mjera štednje.
Stoga se odlučno protivimo takvoj razornoj politici. Ne možemo, ne smijemo i nemamo pravo pristati na najavljene drastične rezove. Takvim pothvatima svi se, sada i ovdje, moramo oduprijeti. Istovremeno se solidariziramo sa svim javnim ustanovama koje se nalaze u sličnom položaju, sa cijelom kulturnom sferom te sa svim građanima.
Od Vlade Republike Slovenije zahtijevamo da izmijeni i smanji planirana smanjenja sredstava u visokom školstvu za 2013. godinu, a zastupnice i zastupnike Državnog sabora pozivamo da glasuju protiv planiranog prijedloga proračuna.
Molim vas da mi proslijedite vaše mišljenje o gore iznijetom što možete jednostavno učiniti odgovaranjem na poruku („reply“) te u predmet iste upišete „Slažem se“, odnosno „Ne slažem se“. Svoje stajalište možete i obrazložiti.
Lijepi pozdrav,
Stane Pejovnik, rektor Sveučilišta u Ljubljani
Sa slovenskog prevela Željka Kelkedi