Lily Kuo
11. siječnja 2015.
Rekordan broj nedavno osnaženih kineskih tvorničkih radnika štrajka i prosvjeduje
Prošla godina bila je prijelomna za kineski radnički pokret. Zabilježeno je više od tisuću prosvjeda i štrajkova koji su se proširili izvan granica Guangdonga, ali i promjene u vladi koja više ne pokazuje toliku spremnost u pokušajima njihova suzbijanja.
Donosimo prijevod kratkog osvrta o stanju u Kini.
Više od 1000 radnika IBM-a u ožujku 2014. je pokrenulo štrajk u tvornici u Shenzenu zbog uvjeta prebacivanja tvornice pod kontrolu Lenova. (Reuters/Alex Lee)
Prema novim podacima Kineskog radničkog biltena (China Labour Bulletin), prošle su godine građevinski radnici, rudari, učitelji, vozači kamiona i tvornički radnici u Kini stupili u štrajk ili prosvjedovali barem 1378 puta. To je gotovo dva puta više štrajkova i prosvjeda nego prethodne godine, a porast je još dramatičniji u četvrtom kvartalu u kojem se odvilo 569 prosvjeda, više od tri puta nego u istom periodu 2013. godine.
Kao što smo već izvijestili, radnici u Kini sve se više suprotstavljaju zatvaranjima tvornica, te traže veće plaće, zaostale plaće i mirovine. Korištenjem jeftinih pametnih mobilnih uređaja i platformi društvenih mreža, ovi su se štrajkovi brzo širili od tvornice do tvornice. A kineske vlasti, suočene s usporavanjem gospodarstva i smanjivanjem radne snage, manje su spremne suzbijati štrajkove no što su to bile prije.
Rezultat je dramatično povećanje broja štrajkova u raznim sektorima i povećana svijest o radničkim pravima, što Kinezima po prvi put omogućuje pristup građanskom aktivizmu. U visoko industraliziranoj pokrajini Guangdong, u kojoj također neke od tvornica održavaju prave sindikalne izbore, izvjestan broj radnika po prvi je put u mogućnosti vidjeti kako funkcionira bazna demokracija.
Štoviše, prosvjedi se šire izvan Guangdonga, koji je dugo bio epicentar radničkih nemira u Kini. Sve se veći broj štrajkova odvija na zapadu, u bogatim pokrajinama Jiangsu i Shandong , kao i u siromašnijoj pokrajini Henan u središnjoj Kini. (Ispod se nalazi snimka zaslona interaktivne mape s Kineskog radničkog biltena).
S engleskog prevela Lucija Grgić
Objavljeno na Quartz-u 7. siječnja 2015.
Adaptirane fotografije preuzete sa stranica Quartz-a