Mihail Sergejevič Gorbačov: vrlo ruska kontradikcija

"Čelnici donose na vlast svoje intelektualne proturječnosti: Gorbačov je vjerovao da su Thatcher i Reagan validni politički partneri koji razumiju univerzalni imperativ denuklearizacije Europe, smatrajući istovremeno da su okorjeli imperijalisti koji žele pokoriti svijet. Vjerovao je da će govorenje istine na domaćem terenu pružiti neku vrstu lenjinističkog poticaja sovjetskim građanima da rade s većim entuzijazmom i dokažu moralnu te ekonomsku superiornost sovjetskog projekta, dok se istodobno slagao s tržišnim liberalima da jedino materijalne mrkve i batine (razlike u plaćama i nezaposlenost) mogu spasiti ekonomiju."

Mihail Sergejevič Gorbačov, mural, East Side Gallery, Berlin, Njemačka, 11. srpnja 2013. godine (izvor: Bill Stilwell @ Flickr, preuzeto prema Creative Commons licenci)
U većini zapadnih prikaza izostaje to da je Gorbačovljevo rezoniranje bilo i socijalističko i liberalno.



Jadni Mihail Sergejevič Gorbačov. Osuđen na tisuće osmrtnica, od kojih su neke blejale o slobodi i slavile njegovu ulogu u raspadu Sovjetskog Saveza i kao istaknute figure u međunarodnim poslovima, dok su ga druge osuđivale za represiju nad secesionistima u zemlji.
 
Zamislite kako se sada osjeća, gdje god bio – hvaljen od ne-Rusa zbog svoje najveće pogreške: uništenja moćne države. Omražen od sunarodnjaka unatoč tome što je ubrzao pojavu ruske nacije kao takve, nakon mnogih stoljeća Carstva!
 
Mnogi će obični Rusi biti ravnodušni prema Gorbačovljevom odlasku, gunđajući da je sve upropastio i neizravno izazvao rat u Ukrajini.
 
Postoji iskušenje da se naznači jaz između njega i Vladimira Putina. Međutim, ruski vladari nasljeđuju iste „loše navike“. Gorbačov je, kao i mnogi ruski reformatori prije njega, vjerovao da je budućnost zemlje u „zajedničkom europskom domu“ (bez samoodređenja onih problematičnih „malih“ nacija).
 
Nažalost, još jedna osobina koju je Gorbačov dijelio s mnogim drugim velikim ruskim državnicima bilo je stajalište da se reforma može provesti odozgo, tehnokratski, uz tek privid narodne podrške, čak i ako su Gorbačovljeve namjere bile istinski demokratizirajuće. Gorbačov nije imao „čekistički“ način razmišljanja, usmjeren na sigurnosnu službu kao Putin, koji ne oklijeva fizički eliminirati svakoga tko mu se suprotstavi. Unatoč tome, i on se oslanjao na „telefonski zakon“ ili ono što se danas naziva „ručnom kontrolom“: nalagao je ljudima što da rade. Drugim riječima, djelovao je nepromišljeno unutar nezdravog hijerarhijskog miljea vladanja prema diktatu. I naravno, poput mnogih vođa, bio je žrtva opasnih oblika čarobnjačkog razmišljanja, tipičnih za rusku intelektualnu tradiciju, ne samo u ekonomskoj sferi. „Glasnost“, poznata Gorbačovljeva politika slobode tiska iz 1980-ih, možda znači „glas“ – ali ne implicira demokratski izbor.
 
Mnogi Rusi koji gaje revanšističku i šovinističku politiku preziru Gorbačova – „On je pustio Poljsku!“ popularni je refren. Baš kao što ga mnogi drugi smatraju dobronamjernom, ali nepojmljivom budalom, koja je ubrzala demografsku, ekonomsku i socijalnu katastrofu bez presedana u povijesti jedne industrijski razvijene zemlje. Ukrajinci i drugi bivši sovjetski narodi opravdano smatraju da se Gorbačov namjerno oglušio o centrifugalne želje ne-Rusa.
 
Istovremeno ga tiha većina u Rusiji osuđuje zbog poništavanja postignuća modernizirane sovjetske države blagostanja. Ne moraju biti imperijalisti da vjeruju kako je Gorbačov bio nevjerojatno nepromišljen u izbacivanju istočne Europe iz sovjetskog zagrljaja – trebao je znati da će to dovesti do kolapsa samog SSSR-a.
 
U većini zapadnih prikaza izostaje to da je Gorbačovljevo rezoniranje ujedno bilo socijalističko i liberalno, te da je prije svega bilo usmjereno na očuvanje SSSR-a. Uz sve pozitivne i negativne strane, on je bio proizvod sovjetskog sustava: ličnost koja ga je pokušavala spasiti, istovremeno ga prevazilazeći. Međutim, transformacija je bila kontradiktorna za partijsku državu čija se vladavina temeljila na prisili i čiji je glavni izvor legitimiteta ovisio o rastu životnog standarda – što Gorbačov nije bio ni voljan ni sposoban osigurati.
 
Gorbačov nipošto nije bio istinski radikalan na domaćem frontu, već je prigrlio različite reformističke ideje koje su kružile desetljećima, bez stvarnog razumijevanja njihovih implikacija. Ustrajao je na ograničenoj i postepenoj ekonomskoj liberalizaciji, izborima bez politike, slobodi tiska bez javne odgovornosti, povijesnom revizionizmu bez nacionalne ideje, ljudskim pravima bez demontiranja moćnih sigurnosnih organa. Kako je sovjetski politički sustav postajao istinski kompetitivan, pokolebao se u posljednjem trenutku – ne razumijevajući da te ljudi, ako im daš glas i izbor, neće nužno podržati iz zahvalnosti.
 
Vrijedi ponoviti da opasnost leži u pristupanju Gorbačovu kroz naše zapadnjačke leće individualne slobode i izbora (zbunjujuće je koliko se pozornosti pridaje navodnoj simbolici njegove reklame za Pizza Hut). Rođen u seljačkoj obitelji, Gorbačov je primjer izvanrednog masovnog fenomena uzlazne društvene mobilnosti u SSSR-u od kojeg je više od jedne generacije imalo koristi. Istinski talentiran, iskreni pojedinac unaprijeđen je na položaj na kojem su njegova ograničenja postala fatalna za sovjetski projekt.
 
Nemoguće je razdvojiti strukturne i osobne elemente Gorbačova: „reformator“ poput njega svakako bi se pojavio, jer se unutar elite otvoreno raspravljalo o sovjetskom ekonomskom padu i prijetnji moći supersile. Međutim, individualna komponenta proizvedena je u posebnom liberalnom miljeu neolenjinističkog entuzijazma iz 1960-ih, stopljenog s intelektualnim snovima o ponovnoj integraciji sa „zajedničkim tokom svjetske civilizacije“ – poimanima kroz nejasni ideal Europe.
 
Uz tako nestabilnu mješavinu ideoloških sastojaka, put kojim je krenuo SSSR mogao se promijeniti u bilo kojem trenutku između 1986. i 1991. godine. Ništa nije bilo neizbježno, ekonomski, vojno i politički. Monumentalnost promjena kao što je demilitarizacija vanjske politike, zajedno s njihovom nedostatnošću (propustima da se sovjetska poduzeća propisno „pozicioniraju na tržištu“ ili da se uvede istinska demokracija na radnom mjestu, da damo samo dva primjera), ovisila je o „faktoru Gorbačov“. Međutim, teško da je Gorbačov bio radikalan ako je odgovor na domaće probleme (pogrešno) vidio u okončanju Hladnog rata; on također nije bio jedina osoba koja je smatrala da će konfrontacija ustupiti mjesto ekonomskoj integraciji i suradnji sa Zapadom – što je poanta na kojoj njegovi domaći kritičari danas ustraju više nego ikada prije.
 
Čelnici donose na vlast svoje intelektualne proturječnosti: Gorbačov je vjerovao da su Thatcher i Reagan validni politički partneri koji razumiju univerzalni imperativ denuklearizacije Europe, smatrajući istovremeno da su okorjeli imperijalisti koji žele pokoriti svijet. Vjerovao je da će govorenje istine na domaćem terenu pružiti neku vrstu lenjinističkog poticaja sovjetskim građanima da rade s većim entuzijazmom i dokažu moralnu te ekonomsku superiornost sovjetskog projekta, dok se istodobno slagao s tržišnim liberalima da jedino materijalne mrkve i batine (razlike u plaćama i nezaposlenost) mogu spasiti ekonomiju.
 
Gorbačovljeva „Perestrojka“ (u prijevodu „rekonstrukcija“) nikada nije bila koherentna ekonomska politika. Bio je to niz taktičkih manevara koji su pokazali njegovu nenaklonost prema zacementiranoj poziciji, uz dokazivanje nesposobnosti bilo koga tko je živio isključivo u SSSR-u da u potpunosti razumije pravo značenje tranzicije u tržišnu ekonomiju (mnogi ljudi zbog toga su bili na gubitku, a ne dobitku) – što je ironično, s obzirom na besprijekorno marksističko obrazovanje sovjetske nomenklature.
 
Isto vrijedi i za Gorbačovljevu taktiku odugovlačenja u suočenju s implikacijama političkog pluralizma, bilo da se radi o sovjetskim republikama i secesionizmu ili u Rusiji (što se ogleda u njegovoj nevoljkosti da preuzme narodni mandat kao predsjednik SSSR-a, usprkos upriličivanju istinski osporavanih izbora). Kao što je povjesničar Robert English pronicavo ustvrdio: Gorbačov je precijenio brigu Rusa za „carstvo“ i podcijenio prosvjetiteljski učinak vlastitih politika.
 
Gorbačov je stoga studija slabosti talentiranog vođe koji se opire nadiranju vala kojeg su njegovi vlastiti postupci pokrenuli u političkim vodama. U suštini, Gorbačovljevo oklijevanje da zaista „stane“ iza svoje kreacije nije dovelo samo do raspada SSSR-a, već i do nekoherentne tranzicije, a neizravno i do zakašnjelih sukoba na njegovom bivšem teritoriju, kojima danas svjedočimo.
 
Dakle, opraštajući se od Gorbačova, podignimo čašu za njegov humani i optimistični sovjetizam, za njegov liberalni lenjinizam, za njegovu jedinstvenu rusku žeđ za samopoboljšanjem, poznavanjem svijeta i socijalnom pravdom. No, priznajmo i odgovornost tog najnaivnijeg Europljanina među Rusima za ono što je kraj SSSR-a ostavio Rusima, Ukrajincima i mnogim drugima.





Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije za 2022. godinu.






Vezani članci

  • 28. lipnja 2024. Kada je kamera oružje? Osvrnuvši se na pobjednički dokumentarni film ovogodišnjeg Berlinaea No Other Land, u režiji palestinsko-izraelskog kolektiva, koji je nastajao prije eskalacije 7. listopada, prateći odnos dvojice prijatelja-filmaša i reflektirajući kroz njihov odnos nasilje izraelskog aparthejda, autorica polemički pristupa programatskoj ideji kamere kao oružja Treće kinematografije. Problematizirajući načine na koje danas cirkuliraju slike (kako arhivski, tako i novosnimljeni materijali) u audiovizualnom polju posredovanom novim medijima i tehnologijom, razmatra kako drukčije organizirati njihovu distribuciju da bi se umaknulo komodifikaciji i sačuvalo njihov društveno-transformativni potencijal.
  • 9. svibnja 2024. Antikapitalistički seminar Slobodni Filozofski i Subversive festival u sklopu Škole suvremene humanistike organiziraju četvrti po redu Antikapitalistički seminar, program političke edukacije koji će se i ove godine kroz predavanja, rasprave i radionice kritički osvrnuti na isprepletenost teorije i prakse te važnost proizvodnje kolektivnog znanja. Prijave traju do 26. svibnja 2024. godine, a program će se održavati u prostoru SKD „Prosvjeta“ u Zagrebu od 3. do 9. lipnja 2024. Vidimo se!
  • 23. prosinca 2023. Ima li Gaza budućnost? Nakon napada palestinskih oružanih snaga pod vodstvom Hamasa na izraelsko stanovništvo, uslijedila je odmazda Izraela. Sukob se dogodio u kontekstu pragmatičnih geopolitičkih nastojanja normalizacije odnosa Izraela s arapskim državama (pod palicom SAD-a), te u situaciji sve većeg pomicanja izraelskog političkog spektra udesno. Neki od motiva za napad su okupacija i kontinuirana represija nad palestinskim stanovništvom, neprekidno naseljavanje Židova na palestinskim teritorijima i izbacivanje Palestinaca s njihove zemlje te međunarodna normalizacija režima aparthejda. Odgovor Izraela, uz prešutno savezništvo Zapada, dosegnuo je strahovite razmjere ljudskih žrtava i razaranja gradova u Gazi. Autor nudi tri moguća scenarija.
  • 22. prosinca 2023. Vazduh koji dišemo na kapitalističkoj periferiji Zagađenje zraka i životne sredine ogromni su problemi u Srbiji i drugim zemljama kapitalističke (polu)periferije, ali se to ili zanemaruje ili se problematika smješta u kvazi politički neutralne narative. Knjiga Vazduh kao zajedničko dobro Predraga Momčilovića je pregledna publikacija ‒ o historiji zagađenja zraka, o trenutnoj kvaliteti zraka, ključnim zagađivačima te njihovom utjecaju na zdravlje, o društveno-ekonomskim uzrocima zagađenja zraka i dominantnim narativima kroz koje se to predstavlja, kao i o politikama te borbama za čist zrak. Budući da polazi od suštinske veze kapitalizma i zagađenja, autor borbu protiv zagađenja odnosno privatizacije zraka misli u antikapitalističkom ključu: za čist zajednički zrak i druga dobra kojima ćemo upravljati demokratski.
  • 5. prosinca 2023. Čekaonica za detranziciju Medicinska i pravna tranzicija kompleksni su i dugotrajni procesi, čak i kada nisu predmet legislativnih napada diljem svijeta. Uz dijagnozu, neki od preduvjeta za zakonsko priznanje roda u brojnim su zemljama još uvijek prisilni razvod braka i sterilizacija. Pored niza birokratskih zavrzlama, nerijetko podrazumijevaju i beskonačne liste čekanja. Jaz između transmedikalističke perspektive i borbe za pravo na samoodređenje roda mogao bi navesti na propitivanje primjera drugačijih tranzicijskih modela, koji usmjeravaju borbu izvan skučenih okvira trenutnih rasprava i spinova.
  • 4. prosinca 2023. Psihologija kao potiskivanje politike, teorije i psihoanalize Emocije, afekti i mentalni fenomeni ujedno su društvene i kulturne prakse, ali njihova sveopća psihologizacija i privatizacija gura ih u polje koje je omeđeno kao individualno i kojem se pretežno pristupa kroz psihološka razvrstavanja i tipologizacije. Pritom se određeni psihološki pristupi nameću kao dominantni, dok se drugi istiskuju kao nepoželjni (posebice psihoanaliza). Kada se psihologija prelije i na druga društvena polja, te nastoji biti zamjena za teoriju i politiku, onda i psihologizirani aktivizam klizi u prikrivanje političke i teorijske impotencije, nerazumijevanja, neznanja i dezorganiziranosti, a kolektivno djelovanje brka se s kvazi-kolektivnom praksom razmjene osobnih iskustava. Prikriva se i ključni ulog psihologije i psihoterapije u reprodukciji kapitalizma, osobito kroz biznis temeljen na obećanju „popravljanja“ psihe, a onda i radnih tijela, te uvećanju njihove funkcionalnosti, a onda i produktivnosti. Psihologija i psihoterapija ipak ne mogu nadomjestiti posvećeno političko djelovanje i rigoroznu teorijsku proizvodnju. Ljevica bi brigu o mentalnom zdravlju prvenstveno trebala usmjeriti u borbu za podruštvljenje zdravstva i institucija mentalne skrbi koje će biti dostupne svima.
  • 2. prosinca 2023. Nevidljivi aspekt moći: nijema prinuda proizvodnih odnosa Unatoč nerazrješivim kontradikcijama i krizama, kapitalizam 21. stoljeća nastavlja opstajati. Kako bismo razumjeli paradoksalnu ekspanziju i opstojnost kapitala usred kriza i nemira, potrebno nam je razumijevanje specifičnih povijesnih oblika apstraktne i nepersonalne moći koja je pokrenuta podvrgavanjem društvenog života profitnom imperativu. Nadograđujući kritičku rekonstrukciju Marxove nedovršene kritike političke ekonomije i nadovezujući se na suvremenu marksističku teoriju, Søren Mau u svojoj knjizi obrazlaže kako kapital steže svoj obruč oko društvenog života, na način da stalno preoblikuje materijalne uvjete društvene reprodukcije.
  • 30. studenoga 2023. Usta puna djetetine U kratkom osvrtu na vlastito iskustvo trans djeteta, autor razmatra aktualni val legislativne transfobije.
  • 20. studenoga 2023. Lezbijke nisu žene: materijalistički lezbijski feminizam Monique Wittig Recepcija materijalističkog feminizma kod nas, koji nastaje sintetiziranjem marksističkih i radikalnofeminističkih tumačenja naravi, granica i funkcije roda, sužena je uglavnom na eseje Monique Wittig. Marksistička terminologija u njima je dekontekstualizirana iz Marxovih i Engelsovih pojašnjenja, gubeći svoja značenja u metaforama i analogijama kojima se nastojala prevladati nekomplementarnost s radikalnofeminističkim atomističkim viđenjima roda. No Wittigini eseji predstavljaju i iskorak iz toga korpusa, ukazujući na potrebu za strukturiranijim razmatranjem roda (kao režima) i povijesnom analizom njegova razvoja te, najvažnije, pozivajući na aboliciju roda, što i danas predstavljaju temeljni zahtjev kvir marksističkog feminizma. Učeći iz lezbijstva i drugih oblika koje rod stječe, Wittig podsjeća na relevantnost obuhvatne i razgranate empirijske analize da bi se kompleksni fenomeni koji strukturiraju našu svakodnevnicu mogli razumjeti.

Događanja

pogledaj sve

Bookmarks

pogledaj sve

Fusnote

pogledaj sve

Natječaji i prijave

pogledaj sve

Plenum FFZG-a

pogledaj sve