Kapital, država, rad – čija kriza?
Pogledajte snimku predavanja Lea Panitcha, profesora političke teorije sa Sveučilišta York u Torontu, koje je održao 11. studenog 2014. u MAZ-u, u sklopu ovogodišnjeg programa CRS-a posvećenog teoriji kapitalističke države. Panitch prati tijek globalne krize kapitalizma koja je započela 2007. godine i pokazuje kako se njeni učinci prelijevaju na radničku klasu čiji se položaj pogoršava i koja ne uspijeva iskoristiti krizu kako bi ostvarila pozitivne pomake, osvrćući se i na izazove mogućih alternativa poput Syrize i Podemosa te socijalističkih vlada u Venezueli i Boliviji.
Lokacija: Mreža antifašistkinja Zagreba, Pavla Hatza 16, Zagreb, 11.11.2014., 19h
Kriza kapitalizma koja je započela 2007. godine otvorila je u intelektualnom polju niz pitanja koja se tiču odnosa nacionalne države i kapitalističkih tržišta u kontekstu rasprave o međunarodnoj podjeli rada i novom režimu akumulacije. Različiti nacionalni odgovori na krizu, te promjena odnosa rada i kapitala izazvana mjerama štednje i još izraženijim pritiscima prema komodifikaciji javnih institucija i usluga zahtijevaju promišljanje spomenutih pitanja kao preduvjet teorijski smislenog i politički adekvatnog djelovanja ljevice. Iako se proteklo razdoblje u nekim aspektima pokazuje kao povratak u kapitalizam 19. stoljeća, različiti momenti od financijalizacije do stvaranja novih oblika prekarnog rada ukazuju na nužnost preciznijeg analitičkog pristupa suvremenim kapitalističkim odnosima. Četvrto ovogodišnje predavanje u programu CRS-a posvećenom teoriji države dotiče se središnjih problema suvremene ljevice, podjednako značajnih za njezino intelektualno i političko pozicioniranje u tekućim raspravama.
Leo Panitch je profesor političke teorije na Sveučilištu York u Torontu. Član je uredništva časopisa Socialist register i autor niza značajnih studija među kojima se ističu The End of Parlamentary Socialism i Renewing Socialism: Democray, Strategy and Imagination. Za posljednju knjigu, The Making of Global Capitalism: The Political Economy of American Empire, napisanu u koautorstvu sa Samom Gindinom, nagrađen je prestižnom nagradom Isaac Deutscher Memorial Prize. (Izvor)
Program CRS-a podržava Rosa Luxemburg Stiftung Southeast Europe.