“U ime referenduma: zakonodavni i teorijski aspekti” 26.6.2013.
Pojedinačna izlaganja
Rasprava
Playlista cijele tribine
Nedavno održani lokalni referendumi u Fužinama i Dubrovniku kao i aktualno sakupljanje potpisa za državni referendum koje je pokrenula inicijativa “U ime obitelji” ponovno su u javnom prostoru potaknuli diskusiju vezanu uz teorijske, društvene i zakonodavne probleme s kojima se institucija referenduma kao neposredna metoda političkog odlučivanja nosi, a na koje već dugi niz godina upućuju udruge civilnog društva te različite neformalne grupe i akteri.
Namjera nam je ovom tribinom iz različitih perspektiva analizirati problematiku referenduma na teorijskoj i zakonodavnoj razini, ponuditi moguća rješenja aktualnih problema vezanih uz provedbu referenduma te otvoriti prostor za buduću suradnju o ovom pitanju svim progresivnim organizacijama i inicijativama.
Uvodna izlaganja održat će Vanja Škorić (GONG), Nikola Škorić, Izvor Rukavina (grupa Direktna demokracija u školi) i Alen Sućeska nakon čega će slijediti diskusija.
Tribinu će moderirati Iva Ivšić (MAZ).
Vanja Škorić će izložiti komparativnu analizu pravnog okvira referendumskog zakonodavstva u pojedinim starim i novim članicama Europske unije, kritički će se osvrnuti na postojeći pravni okvir u Hrvatskoj te će iznijeti preporuke GONG-a za njegovo unaprijeđenje.
Nikola Škorić će analizirati pravni okvir referendumskog zakonodavstva u Hrvatskoj kroz njegov razvoj i promjene od 90-tih do danas te će pregledom dosadašnjih inicijativa za raspisivanje referenduma u Hrvatskoj odgovoriti kako su građani koristili taj okvir i koje su bile reakcije Vlada na te inicijative.
Izvor Rukavina će pokušati odgovoriti na pitanje zašto institucija referenduma u obliku u kojem se danas provodi čini tek reducirani oblik direktne demokracije te koje je preduvjete potrebno ostvariti kako bi narod kao aktivan i odgovoran politički subjekt imao direktan utjecaj u procesima odlučivanja o različitim političkim, društvenim i ekonomskim pitanjima. Gdje treba tražiti uzroke pojave masovne socijalne mobilizacije koju je inicijativa “U ime obitelji” uspjela postići?
Alen Sućeska će analizom specifičnih historijskih i socioekonomskih uvjeta hrvatske društvene zbilje zadnjih par desetljeća pokušati pokazati da je ovakva ideološka manifestacija socijalne svijesti posljedica njene sustavne fragmentacije, koja je, pak, sastavni, strukturalni moment kapitalizma.