Emily Jashinsky | Ryan Grim
6. rujna 2021.
Putevima imperijalizma 1
U usporedbi s boli i patnjom koje su SAD posijale svijetom – npr. u Argentini, Indoneziji, Vijetnamu ili Kongu – Talibani, Hamas i Izrael obični su amateri.
Ryan Grim: U usporedbi s količinom boli i patnje koje su Sjedinjene Američke Države posijale diljem svijeta – uzmimo za primjer samo ono što su učinile u nekim od zemalja kao što su Argentina, Indonezija, Vijetnam ili Kongo – Talibani, Hamas i Izrael obični su amateri. Vjerojatno bismo već i nasumičnim pogledom na kartu svijeta ustanovili da je SAD tijekom 20. stoljeća intervenirao u različitim zemljama, potkopavajući socijaldemokratska nastojanja i podržavajući najsurovije desničarske elemente. Ironično je da se [u američkom političkom prostoru] to [tweet kojim Ilhan Omar traži pravdu za sve žrtve zločina protiv čovječnosti] naziva antisemitizmom, imamo li u vidu da su Sjedinjene Države nakon Drugog svjetskog rata vrlo svjesno i eksplicitno ušle u savezništvo s nekadašnjim nacistima i pomagale im da izbjegnu pravdu svojim suučesništvom u projektu takozvanog puta štakora (rat-line) – izvlačenja nacista iz Njemačke i njihovog preusmjeravanja u odrede smrti kojima je upravljao SAD, a koji su upotrijebljeni protiv komunista – Sovjetskog Saveza i ljevičarskih aktera u Južnoj Americi.
Emily Jashinsky: Ali koja je zemlja okončala Holokaust?
RG: Sovjetski Savez, zapravo.
EJ: Ne bih se baš složila s time…
RG: Mi smo pristigli nakon što su Rusi pretrpjeli više od 20 milijuna žrtava i već umarširali u Njemačku.
EJ: Istina, ali puno bi više ljudi izgubilo živote u tom užasu da Sjedinjene Države nisu intervenirale.
RG: Da, i dobro je što su se Sovjetski Savez i Sjedinjene Države ujedinile kako bi porazile nacističku Njemačku, ali sami nacisti potom su se ujedinili sa SAD-om kako bi vršili pritisak na Sovjetski Savez i komunističke te socijaldemokratske aktere u Južnoj Americi. To je zapravo ono što se povijesno dogodilo.
EJ: To možda stoji, ali pritom su spašeni nebrojeni životi, radi čega su svoje živote također riskirali i izgubili mnogi Amerikanci.
RG: Svakako, ali i dalje neusporedivo manje od toga koliko je sovjetskih života izgubljeno u borbi protiv nacista.
EJ: No to ne mijenja činjenicu da su Sjedinjene Države u intervencijama riskirale puno više života svojih državljana u usporedbi s brojem tuđih života koje su odnijele kada su možda i bile na krivoj strani. Mislim da je ravnoteža očigledno na strani dobra i da nije moguće povlačiti usporedbe s Talibanima ili Hamasom. Uvijek bih prije odabrala vladu establišmenta Sjedinjenih Država negoli talibanskog establišmenta i sila koje njime upravljaju. Drago mi je što smo dio američkog, a ne talibanskog imperija.
RG: Možda bi onda vrijedilo prisjetiti se tko je u početku financirao Talibane.
EJ: Hm, da, o tome bi se dalo razgovarati…
[3:55-6:36]
[MB]