Odnos teorije i prakse
U uvodnom predavanju Antikapitalističkog seminara koji Slobodni Filozofski organizira u sklopu Škole suvremene humanistike Subversive festivala, Nina Čolović problematizira složeni odnos teorije i prakse. Dok se skepsa akademskog znanja prema aktivističkom znanju zasniva na njegovoj privremenosti zbog nepostojanja materijalnih uvjeta za evaluiranje i refleksiju, zazor od akademskog znanja proizlazi iz nepovjerenja u tzv. autoritet koji (nam) na neprijemčive načine govori kako stvari stoje (kao da su ljudi na terenu toga blaženo nesvjesni). Aktivističko znanje već jest početak teorije, a iz kritičko-angažirane perspektive koja nijedan autoritet ne uzima zdravo za gotovo ono koristi i elemente akademskog znanja koji nas uče kako da mislimo sustavnije. Razgradnjom krute distinkcije između teorije i prakse gradi se teorija koja sve fragmente znanja iz prakse povezuje sa sistemom, u cilju njegove promjene. Ususret ovogodišnjem drugom izdanju donosimo snimke s prošlogodišnjeg seminara (plejlista).
17.10.2021., SPD „Privrednik“, Zagreb
14. Subversive festival „Post-COVID demokracija: Etika borbe i poetika solidarnosti“
Škola suvremene humanistike / Antikapitalistički seminar
Organizacija: Slobodni Filozofski, Subversive festival
Predavačica: Nina Čolović
Moderira: Karolina Hrga
Odnos teorije i prakse
Opreka između teorije i prakse lažna je dihotomija koja služi, s jedne strane, institucionalnom nadzoru i discipliniranju teorijskoga rada, prateći kapitalističke i s njima srasle institucionalne interese (između ostalog, nacionalnih država) u akademskim prostorima, s druge strane, otupljivanju oštrice teorijskoga rada i njegova transformativnoga potencijala time što se otkida od svakodnevnice kao mjesta iz kojega izranja (ili iz kojega bi trebao izranjati) i koje pokušava razjasniti. Cilj ovoga izlaganja ogoliti je teorijski rad kao kritičko promišljanje načina na koji društvo funkcionira i ukazati na njegovu neraskidivost od aktivističkoga rada koji u teorijskim razmatranjima nalazi alate i strategije, kao i prostore i moguća ograničenja za bilo kakav oblik kolektivnoga organiziranja i otpora.
Pripremni materijal za predavanje:
Ashley Bohrer, „Teorija je uvijek kolektivni društveni projekt“, Subverzivac (2021), 10-12. Dostupno na
https://subversivefestival.com/wp-content/uploads/2021/10/subverzivac_21.pdf
Nina Čolović je istraživačica uronjena u teorijske i aktivističke prostore koje putem nastoji pretopiti jedne u druge, kako u domenama kvir_feminističkoga organiziranja tako i u drugim kontekstima okrenutim ekonomskoj i društvenoj pravdi.
(izvor)