Rod i rad u kvir teoriji
Kvir nije eksces u smislu teatra, kiča, performansa, odjeće koju po potrebi presvlačimo – prepoznaje da su rad, rod, obitelj, država i kapital u neraskidivom pletivu i kritički propituje kako se sistem okorištava osobama čije su egzistencije označene kao nenormativne i čije ih patologiziranje ostavlja na marginama. Budući da je ukorijenjena u otporu i historijskom organiziranju višestruko potlačenih i eksploatiranih, kolektivna proizvodnja kvir znanja opire se institucionalizaciji, a politička subjektivacija trans_interspolnog_kvir radništva neprekidno je u raskoraku s kapitalističkim imperativima, nastojeći iznaći nove oblike kolektiviteta i solidarnosti onkraj obitelji, civilnog sektora i države, nikada ne gubeći iz vida utopijski horizont suštinske strukturne transformacije. Pogledajte snimku predavanja Nine Čolović, održanog u sklopu prošlogodišnjeg Antikapitalističkog seminara (plejlista).
18.10.2021., SPD „Privrednik“, Zagreb
14. Subversive festival „Post-COVID demokracija: Etika borbe i poetika solidarnosti“
Škola suvremene humanistike / Antikapitalistički seminar
Organizacija: Slobodni Filozofski, Subversive festival
Predavačica: Nina Čolović
Moderira: Vir Lev
Rod i rad u kvir teoriji
Rodni režim kao funkcionalni dio kapitalističke političke ekonomije omogućava upravljanje radnom snagom proizvodeći i naturalizirajući hijerahizirane mreže razlika među tijelima koja su prinuđena prodati svoj rad. Eskamotiranjem troškova uslužnog, odgojnog i njegovateljskog rada u atomizirana kućanstva, tijela kojima je pripisana mogućnost rađanja i s brigom o djeci askribirane karakteristike (brižnost, intuitivnost), bračnim ugovorima i drugim oblicima ekonomskih i drugih društvenih prisila, strukturirana su i mobilizirana u ovisnosti s najamnim, produktivnim radom (u čemu se gradi binarizirana rodna razlika, raspodjela na ženskost i muškost). Trans _interspolna_kvir iskustva ometaju mehanizme ekstrakcije rada koji će ostati neplaćen ili tek komplementaran jezgrenom najamnom radu, stoga se biomedicinskim i administrativno-pravnim praksama, a ponajprije socijalizacijskom matricom obitelji ‘(pre)odgajaju’ u čitke, što punije iskoristive oblike orodnjene egzistencije (ženskost / muškost), s kažnjavanjem neposlušnosti ili ‘neuspjeha’ raznim oblicima i materijalno i po goli život nesigurne (nerijetko i ilegalne ili polulegalne) ekonomije. Ta nagrizajuća iskustva fragmentarno se propuštaju u tržišnu sferu kao dio rezervne radne snage čiji je rad deevaluiran (kao princip neprestane potrage kapitala za uštedom na cijeni rada). U tom povremenom propuštanju odvijaju se i rekonceptualizacije trans_interspolnih_kvir iskustava, pokušaji njihova simboličkoga preoznačavanja u pokušajima prilagodbe rodnih režima na destabilizirajuće odnose roda, emocionalnosti i seksualnosti. Tokom predavanja rastvorit će se i sagledati načini na koje kvir teorija može doprinijeti razumijevanju načina na koji je rod impliciran u kapitalističke odnose i emancipatornim nastojanjima prema njihovoj dezintegraciji.
Pripremni materijal za predavanje:
Promjena okvira #49 s Holly Lewis (27 min), dostupno na: https://slobodnifilozofski.com/skripta-tv/promjena-okvira-49-holly-lewis
Dodatna literatura:
Holly Lewis, „From Queer Nationalism to Queer Marxism“, u: The Politics of Everybody: Feminism, Queer Theory and Marxism at the Intersection. (London: Zed Books, 2016).
Nina Čolović je istraživačica uronjena u teorijske i aktivističke prostore koje putem nastoji pretopiti jedne u druge, kako u domenama kvir_feminističkoga organiziranja tako i u drugim kontekstima okrenutim ekonomskoj i društvenoj pravdi.
(izvor)