10. dan: Rektor Winckler: “Stanovito razumijevanje” za studente

Još o studentskim blokadama u Austriji, ovaj put u prijevodu izvještaja s desetog dana blokade na Sveučilištu u Beču originalno objavljenom u Der Standardu 31. listopada 2009. (tiskano izdanje 1. 11. 2009.). Ni nakon deset dana okupacija na bečkom sveučilištu ne pokazuje znakove jenjavanja, iz inozemstva pristižu iskazi podrške i solidarnosti a čak je i rektor Georg Winckler pokazao “stanovito razumijevanje” za studentske prosvjede. U petak, 30. listopada, održan je okrugli stol na kojem su se, po prvi put, susrele sukobljene strane – o čemu se raspravljalo pročitajte niže u tekstu.

Ni na 10. dan blokade Bečkog Audimaxa, najveće predavaonice Sveučilišta u Beču, nema naznaka o kraju. Zato su za danas planirane aktivnosti koje su sve usmjerene na povezivanje kulture i politike. Tako je u 19 sati, kad se prikazuje film “Bock for President”, i to prije službene premijere filma na Viennalu. Prije toga, u 18 sati, nastavnici će diskutirati sa studentima i zaposjedačima. DerStandard.at izvještava i za vikend o prosvjedima učenika i učenica austrijskih visokih škola koji sve više nailaze na podršku i solidarnost i u inozemstvu. Osim toga, Tom Schaffer, ZurPolitik-blogger, poziva u Otvorenom pismu zaposjedačima Audimaxa i C1 na više opuštenosti: “Ne bismo se trebali predati ludilu da se svaki dan pokušavamo nadmašiti.” Word!

Rektor Sveučilišta u Beču, Georg Winckler, pokazuje “stanovito razumijevanje” za studentske prosvjede i smatra da je politika na potezu. Glavni problem je to da su “ciljevi i sredstva u raskoraku”, rekao je Winckler u subotnjoj emisiji “Žurnal u gostima” na Ö1. Politika je, nadalje, sada pozvana da “preuzme odgovornost” i otpočne razgovore sa studentima koji prosvjeduju. Važno je da sada dođe do dijaloga jer o tome ovisi i trajanje blokade.

Ako politika uskrati dijalog, rekao je Winckler, on računa s time da će blokade trajati još neko vrijeme. Na svome sveučilištu rektor se namjerava susresti sa studentima u Audimaxu. Zaposjedači su to izrijekom pozdravili u jednom priopćenju od subote. Winckler svakako već zna kako izgleda u najvećoj predavaonici Sveučilišta u Beču, jer već je jednom bio tamo “inkognito” da bi osobno stekao sliku o tome.

Troškove okupacije Winckler nije htio navesti u brojkama, štoviše, čak je izrazio “stanovito razumijevanje” za studente. Veći proračun za sveučilišta bio bi važan jer, kako veli Winckler, “ciljevi i metode su u raskoraku”. Zauzeo se za to da se razvije “cjelovit plan”. Temeljni problem prenatrpanih studijskih grupa nisu, kako veli rektor, njemačke izbjeglice od numerus clausus-a [upisne kvote], nego nedovoljan broj studijskih mjesta.

Okrugli stol

Zbog aktualnog povoda ÖRF je u petak navečer [30. 10. 2009.] promijenio program i organizirao “Okrugli stol”. Uz vođenje Tareka Leitnera o temi “Studentski ustanak – Koliko nam vrijedi obrazovanje?” diskutirali su dr. Johannes Hahn, ministar znanosti (iz ÖVP-a, Austrijska narodna stranka), Sigrid Maurer, predsjednica ÖH-a (Österreichische Hochschülerschaft, Austrijski studentski zbor), Isabella Weiss, predstavnica zaposjedača Audimaxa, Dr. Sabine Oberhauser, potpredsjednica ÖGB-a (Österreichischer Gewerkschaftsbund, Austrijski savez sindikata), iz SPÖ-a (Socijalistička partija Austrije), sveuč. prof. dr. Peter Skalicky, rektor Tehničkog Sveučilišta Beč (TU-Wien), i dr. Michael Landertshammer, stručnjak za obrazovanje (WKÖ, Wirtschaftskammer Österreich, Privredna komora Austrije).

Okrugli stol je, prema Leitneru, predstavljao “premijeru” jer su “obje sukobljene strane po prvi put” sjedile zajedno za jednim stolom: Hahn na jednoj, Weiss na drugoj strani. Isabella Weiss nije imala nikakvu službenu funkciju nego je bila “prozvana” u Audimaxu. Njezino ime je, prema vlastitoj izjavi, stajalo na listi u koju se može upisati svatko tko ima hrabrosti da govori s medijima. Weiss je ona 34 milijuna eura, koje je Hahn obećao, nazvala “kapljom vode na vrelom kamenu” i “kratkoročnom financijskom injekcijom”, dugoročno financiranje time nije osigurano, izjavila je predstavnica studenata. “Ja to zapravo vidim kao neku vrstu umirivanja”, rekla je Weiss i dodala da će prosvjedi i zahtjevi “usprkos tome biti nastavljeni”. Hahn je uzvratio da “mnogi Austrijanci i Austrijanke imaju teškoća s time” da o 34 milijuna eura “govore kao o kaplji vode na vrelom kamenu” — to je novac koji se treba potrošiti isključivo u predavaonicama i laboratorijima kako bi se poboljšali uvjeti predavanja i studiranja. Hahnov cilj: “Da što više studenata apsolvira svoj studij.”

Kraj na vidiku?

Za okončanje okupacije postoji katalog zahtjeva koji se dade sažeti u tri najvažnije točke: slobodno obrazovanje za sve, nikakva ograničenja pristupa studiju, demokratske strukture na sveučilištima. Primjer nefinancijskih ograničenja pristupa jesu ulazne faze u studij. “Ostat ćemo tako dugo u predavaonici dok plenum i svi ljudi, koji se nalaze u Audimaxu, ne zaključe da smo postigli nešto što smo htjeli postići.” Zahtjevi — pretočeni u brojeve? To se ne može tako lako izraziti u brojkama, kaže Weiss, važno je da dugoročno bude dovoljno novca na raspolaganju.

Skalicky, rektor Tehničkog Sveučilišta Beč, nazvao je motive okupacije “plemenitima”, ali istovremeno se suočavamo s granicama. Tako se na primjer brkaju slobodni i neograničeni pristup visokim školama. Na TS-u ima ove godine preko 1000 brucoša na arhitekturi i “neovisno o tome što se moramo pitati, ima li to smisla”, problem velikog broja brucoša ne može se riješiti novcem. Tu dospijevamo do granica opteretivosti samog tla, veli Skalicky. Potreban je kut gledanja specifičan za struku: manje se radi o diskusiji o slobodnom pristupu ili ograničenjima, više je potreban konsenzus o tome što sveučilišta uopće trebaju pružiti i je li to uopće moguće sa sredstvima o kojima će se pregovarati. Skalicky veli da se raduje nad 34 milijuna eura, ali istovremeno naglašava kako se slaže s time da taj novac nije nikakvo dugoročno rješenje problema.

Studenti i problemi

Ovdje se uključila šefica studentskog zbora Maurer koja doživljava kao “vrlo iritirajuće” to što se “o zainteresiranim studentima, koji hoće nešto naučiti, uvijek govori kao o problemu”. Jedan “centralni problem” je, na prijemer, krivi izbor studija uslijed manjka informacija. Sabine Oberhauser, potpredsjednica Austrijskog saveza sindikata (iz SPÖ), udarala je po istom mjestu: studenti nisu nikakav “val koji se mora zaustaviti”. Naprotiv, obrazlagala je Oberhauser dalje, upravo oni su uspjeli u tome da se u cijeloj Austriji u najkraćem mogućem roku raspravlja o obrazovanju.

Sa strane privrede moguće je samo složiti se da se pokrenu takve akcije, rekao je stručnjak za obrazovanje Austrijske privredne komore Landertshammer, “jer je time konačno nešto pokrenuto”. “Hoćemo veće kvote visokoobrazovanih”, pojasnio je Landertshammer, “to hoćemo svi. Pitanje je samo: tko će to platiti?” Njegov prijedlog: razvojni plan visokih škola za sljedećih 5 do 15 godina. To treba funkcionirati tako da ovaj plan bude nezavisan od stranačke politike i da se nastavi dijalog (“njega će uskoro biti”).

Izgledi i planovi

Kako bi to trebalo izgledati? Landertshammer: Kroz ulazne faze u studij i kroz pristojbe, ali istovremeno sa sustavom stipendija koji će svima omogućiti da studiraju, na primjer putem povoljnih kredita koji se mogu otplaćivati dugoročno.

Jedan dio proračuna mogao bi se upotrijebiti i za to da se mlade ljude savjetuje u izboru studija, rekla je potpredsjednica Austrijskog saveza sindikata Oberhauser. Moglo bi se, na primjer, zajedno s Privrednom komorom i Udrugom industrijalaca pokrenuti projekte kako bi se vidjelo gdje su potrebni studenti.

Maurer, predsjednica studentskog zbora, smatrala je “apsurdnom” pretpostavku da bi Udruga industrijalaca znala koji studijski smjer treba birati. Osim toga, obrazovanje se ne treba usmjeravati samo prema privrednim interesima, rekla je predstavnica Audimaxa, Weiss. Pitanje perspektive jedan je od razloga zašto je sâm ministar Hahn, prema vlastitom navodu, također pozvao na dijalog. Nužno je oboje, rekao je stručnjak za obrazovanje iz komore, Landertshammer: i to da se studij nakon završetka može unovčiti a važni su također i često spominjani “orhidejski studiji” za kulturnu šarolikost zemlje. Međutim, nije nužno odabrati neki studij samo zato jer je to “šik” a da pri tome ne razmišljamo što s time želimo napraviti kasnije, rekao je Landertshammer dalje. Diskutanti su se složili u tome da je nužno ponajprije sljedeće: prethodno savjetovanje početnika na studiju. Financiranje za tu svrhu je zadovoljavajuće, kazao je Hahn, prije bi trebalo smisliti nešto u pogledu metode savjetovanja.

Koliko dugo će još trajati okupacija, to nije mogla procijeniti ni predsjednica Studentskog zbora Maurer: to ovisi o studentima za koje ona vjeruje da bi bez daljnjega mogli ostati još “pola godine, godinu, svejedno koliko dugo”.

Vezani članci

  • 27. rujna 2024. Solidarnost kao uzajamna pomoć Ako se solidarnost nastoji misliti i prakticirati prije svega kao politika, onda je uzajamna pomoć – kao jedan od oblika solidarnosti ‒ model pomoći koji ne samo da izbavlja ljude iz kriza koje proizvode kapitalistički uvjeti i strukture, nego ih i politizira, i to u pravcu emancipatornih društvenih promjena. U knjizi „Mutual Aid: Building Solidarity During This Crisis (and the Next)‟ (Uzajamna pomoć: Izgradnja solidarnosti tijekom ove (i sljedeće) krize), Dean Spade objašnjava što je uzajamna pomoć, koji su njezini historijski i aktualni primjeri, te kako se ona razlikuje od uvriježenih državnih, neprofitnih i „charity‟ modela pomoći, ali daje i praktična poglavlja, upitnike i orijentire za izbjegavanje zamki u grupnom organiziranju te u pravcu rješavanja sukoba u grupama. Stoga je ova knjiga i priručnik za organiziranje, ne samo uzajamne pomoći nego svih društvenih pokreta koji vode borbe za društvene transformacije i izgradnju svijeta oko ljudskih potreba.
  • 23. rujna 2024. Michel Foucault, “post” – izam i neoliberalizam Na tragu odredbi Erica Hobsbawma o dvama historiografskim pristupima – teleskopskom i mikroskopskom – autor kroz prvu leću prati neke Foucaultove misaone zaokrete, prividno kontradiktorne: od Foucaulta kao otpadnika strukturalizma nakon 1968. godine, do intelektualca koji se uklapa u poststrukturalističko odbacivanje znanosti, objektivnosti i istine te postaje misliocem novog somatizma; od Foucaulta kao „ikone radikala“ i onog koji flertuje s ljevičarenjem, do Foucaulta koji krajem 1970-ih drži predavanja o neoliberalizmu, a marksizam smatra povijesno prevladanim, pretvarajući se u zagovornika konvencionalnog „ljudskopravaštva“. Dubinsku dimenziju Foucaultova mišljenja i djelovanja obilježava nietzscheovstvo (njegov „aristokratski radikalizam“), a u predavanjima o neoliberalizmu, pak, izostaje jasna kritika. Foucaultova retorički nekonformna misao ipak ostaje sadržajno konformna i savršeno usklađena s vladajućim mislima i trendovima njegova doba.
  • 10. rujna 2024. Zapadni kanon i kontrakanon: nedostatak historijsko-materijalističke analize u književnoj kritici U tekstu se razmatraju manjkavosti zapadnog "kanona" i alternativnog "kontrakanona" u književnoj kritici i teoriji. I dok konzervativni branitelji uspostavljenog zapadnog kanona konstruiraju sakralni status za zaslužne ''genije'' i ''velikane", produbljujući larpurlartističke pretpostavke o tobožnjoj autonomiji umjetnosti obrisanoj od svakog traga politike, ni kontrakanonska kritika koja je nastala zamahom tzv. Nove Ljevice ne usmjerava se na političko-ekonomske dinamike, već prije svega na jezik i tekst. Unutar radikalne književne kritike (poststrukturalizma, feminističke kritike inspirirane Lacanom, postmarksističke kritike itsl.), posebno mjesto zauzimaju postkolonijalna kritika i na njoj utemeljene subalterne studije, jer preispituju uspostavu zapadnog kanona na leđima imperijalizma i kolonijalizma. Međutim, i postkolonijalna učenja su ustrajala na tomu da marksistička tumačenja ne mogu obuhvatiti korporealnost života na Istoku. Na tragu marksističkog književnog kritičara Aijaza Ahmada i teoretičara Viveka Chibbera, tekst stoga kritički propituje i postkolonijalni pristup Edwarda Saida (i drugih).
  • 5. rujna 2024. Nema većeg Nijemca od Antinijemca Autor analizira tzv. „antinjemačku” frakciju njemačko-austrijske ljevice, koja se iz povijesnih i političkih razloga snažno zalaže za podršku Izraelu, što ju odvaja od globalne ljevice koja uglavnom podržava borbu za slobodnu Palestinu. Ova frakcija smatra njemački nacionalizam i antisemitizam duboko ukorijenjenim problemima germanofonih društava, a u anticionizmu vidi rizik antisemitizma, te svoje proizraelsko stajalište opravdava kao nužno u kontekstu povijesne odgovornosti Njemačke za Holokaust. Takav stav izaziva sukobe na lijevoj sceni u Njemačkoj i Austriji, pri čemu antinjemački ljevičari druge ljevičarske skupine smatraju regresivnima zbog njihove podrške Palestini.
  • 25. kolovoza 2024. Oteta revolucija i prepreke emancipaciji: Iran na ivici Knjiga „Iran on the Brink: Rising of Workers and Threats of War‟ („Iran na ivici: radnička pobuna i prijetnje ratom‟), napisana u koautorstvu Andreasa Malma i Shore Esmailian, donosi historijski pregled Irana kroz klasnu analizu i globalnu geopolitiku. Konkretna analiza historijskih događaja i radikalno-demokratskih tradicija prije svega pokazuje kako se od Iranske revolucije 1979., kao najmasovnije revolucije i radničke borbe u svjetskoj povijesti, došlo do uspostavljanja Islamske republike te zaoštravanja odnosa SAD-a i Izraela s Iranom. Zauzimajući značajno mjesto u „palestinskom pitanju‟, odnosima s Libanom i Irakom, ova historija je značajna i radi razumijevanja suvremene situacije, te daje orijentire za internacionalnu ljevicu koja bi solidarnost s iranskim narodom gradila u pravcu emancipacije.
  • 23. kolovoza 2024. Izraelska kampanja protiv palestinskih stabala masline Autorica u ovome članku razmatra izraelsko sustavno uklanjanje palestinskih stabala masline, koje značajno utječe na palestinsku ekonomiju i kulturu. Masline su ključne za životne prihode mnogih obitelji te simbol otpora i kulturnog identiteta. Osim što se stabla uklanjaju, priječi se i ograničava njihova ponovna sadnja, što dodatno pogoršava ekonomsku nesigurnost naroda Palestine. Unatoč naporima da se maslinici obnove, dugotrajni rast ovih stabala otežava njihov oporavak.
  • 21. kolovoza 2024. Novi iracionalizam Tekst se bavi iracionalizmom u filozofiji, znanosti, historiji i ideologiji 19. i 20. stoljeća, pokazujući kako ova struja ima duboko reakcionaran i defetistički karakter. Iracionalizam u filozofiji i društvenoj teoriji nije slučajna pojava. György Lukács mu je u „Razaranju uma‟ pristupao kao sastavnom djelu mišljenja i djelovanja u uvjetima imperijalizma i kapitalističke ekspanzije. Bellamy Foster se na tom tragu osvrće na ključne figure moderne i suvremene filozofije iracionalizma, osvjetljujući njihovu reakcionarnu i apologetsku funkciju. Pored potiskivanja marksističke teorije i analize, te indirektne apologetike kapitalističkih društvenih odnosa, u ovim učenjima pod maskom radikalne kritike krije se mistifikacija tih odnosa i zakriva potreba za prevladavanjem kapitalizma. Autor se zalaže za racionalno orijentirani pristup, koji nosi potencijal za promjenom i ukidanjem sistema zasnovanog na eksploataciji, dominaciji, otuđenju, uništenju životnog prostora, iscrpljivanju prirodnih bogatstava i sveukupnom podrivanju opstanka čovječanstva.
  • 28. lipnja 2024. Kada je kamera oružje? Osvrnuvši se na pobjednički dokumentarni film ovogodišnjeg Berlinaea No Other Land, u režiji palestinsko-izraelskog kolektiva, koji je nastajao prije eskalacije 7. listopada, prateći odnos dvojice prijatelja-filmaša i reflektirajući kroz njihov odnos nasilje izraelskog aparthejda, autorica polemički pristupa programatskoj ideji kamere kao oružja Treće kinematografije. Problematizirajući načine na koje danas cirkuliraju slike (kako arhivski, tako i novosnimljeni materijali) u audiovizualnom polju posredovanom novim medijima i tehnologijom, razmatra kako drukčije organizirati njihovu distribuciju da bi se umaknulo komodifikaciji i sačuvalo njihov društveno-transformativni potencijal.
  • 9. svibnja 2024. Antikapitalistički seminar Slobodni Filozofski i Subversive festival u sklopu Škole suvremene humanistike organiziraju četvrti po redu Antikapitalistički seminar, program političke edukacije koji će se i ove godine kroz predavanja, rasprave i radionice kritički osvrnuti na isprepletenost teorije i prakse te važnost proizvodnje kolektivnog znanja. Prijave traju do 26. svibnja 2024. godine, a program će se održavati u prostoru SKD „Prosvjeta“ u Zagrebu od 3. do 9. lipnja 2024. Vidimo se!

Događanja

pogledaj sve

Bookmarks

pogledaj sve

Fusnote

pogledaj sve

Natječaji i prijave

pogledaj sve

Plenum FFZG-a

pogledaj sve