Otvoreno pismo
21. siječnja 2011.
Otpor se širi: Otvoreno pismo profesora Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Pet profesora s različitih odsjeka Pravnog fakulteta u Zagrebu odlučilo je reagirati na proces rada radnih i prosudbenih grupa, kao i na sam sadržaj paketa zakona iz znanosti i visokog školstva. U tekstu otvorenog pisma među ostalim stoji da je riječ o rješenjima koja potiču komercijalizaciju i privatizaciju koja će dovesti do konačne erozije javnog sveučilišnog obrazovanja. Tekst otvorenog pisma završava pozivom svim građanima i cijeloj akademskoj zajednici da javno iskažu svoje protivljenje postupcima i planovima Ministarstva. Potpisnici mole sve koji su ga spremni potpisati da o tome pošalju obavijest na adresu otv.pismo[at]gmail.com
Otvoreno pismo nastavnika Pravnog Fakulteta Sveučilišta u Zagrebu povodom najavljenih zakona o sveučilištu, visokom obrazovanju i znanosti
U listopadu prošle godine. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa objavilo je nacrte prijedloga Zakona o Sveučilištu, Zakona o visokom obrazovanju i Zakona o znanosti. Akademska zajednica te je nacrte odmah po objavi oštro osudila i odbacila. Pravna struka, koja ima osobitu odgovornost o ovoj temi javno progovoriti, o njima se jasno očitovala: zakone su u cijelosti odbila vijeća i dekani svili pravnih fakulteta, uključujući i vijeće i dekana našega fakulteta.
Predloženi nacrti zakona, između ostalog, predviđaju sljedeće:
- Sveučilište se podvrgava izravnoj kontroli politike čime se ugrožavaju akademske slobode i guši znanstvena kritika.
- Potiče se komercijalizacija i privatizacija visokog obrazovanja koja će, prema iskustvima država u susjedstvu koje su donijele slične zakone, dovesti do toga da će mnogim budućim studentima biti uskraćeno javno sveučilišno obrazovanje. Oni će biti upućeni na učilišta bez ikakve znanstvene reputacije kojima će biti prisiljeni plaćati visoke školarine.
- Planira se i potiče podjela Sveučilišta u Zagrebu, ustanove s tri i pol stoljeća tradicije i jednog od najstarijih sveučilišta u ovom dijelu Europe, pri čemu se ne navode kriteriji, ciljevi i razlozi podjele.
- Ugrožava se budućnost mladih znanstvenika čime se sputava razvoj znanosti i visokog obrazovanja.
- Pravna osobnost fakulteta i drugih sastavnica sveučilišta ukida se zakonom, bez ikakve odluke donesene na sveučilištu. To bi dovelo do potpune nesigurnosti u pravnom prometu u pogledu pravnog sljedništva fakulteta te trenutačnog kolapsa nastave i istraživanja.
- Predlaže se način financiranja koji je neadekvatan, nepripremljen, nepredvidljiv i, u konačnici, nepravedan
Tim i mnogim drugim predloženim rješenjima ne doprinosi se razvoju znanosti i visokog obrazovanja. Naprotiv, njima se otvara put u potpunu eroziju javnog visokog obrazovanja. Krše se ustavna jamstva o sveučilišnoj autonomiji i akademskim slobodama te ustavna zaštita znanosti i obrazovanja kao javnog dobra.
Pored toga, zakonski nacrti pripremljeni su protivno temeljnim demokratskim standardima i važećim propisima o savjetovanju sa zainteresiranom javnošću pri donošenju zakona:
- Iako se radi o zakonskim nacrtima od prvorazrednog javnog interesa, pisani su u strogoj tajnosti. O njihovoj pripremi ništa nisu znali studenti, rektori, senati sveučilišta, sveučilišne sastavnice, instituti. Stručna i reprezentativna radna skupina za izradu nacrta nikada nije bila osnovana.
- Po objavi nacrta u listopadu prošle godine, javnosti je ostavljen rok od svega dvanaest radnih dana da se očituje o tri složena zakonska teksta od iznimnog javnog interesa.
- Nakon snažne negativne reakcije javnosti, Ministarstvo je pokušalo stvoriti privid dijaloga s akademskom zajednicom osnivanjem tzv. “prosudbenih povjerenstava” koja u hrvatskoj zakonodavnoj proceduri ne postoje i za koje nema presedana.
- Unatoč osudi zakonskih nacrta u javnosti i izostanku komunikacije s Ministarstvom, čelnici Ministarstva javno tvrde da ne namjeravaju od njih odustati.
Zbog sadržaja zakonskih nacrta, kao i postupka njihovog donošenja, mi, niže potpisani nastavnici Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, pozivamo Ministarstvo:
- da odustane od nacrta prijedloga Zakona o sveučilištu, Zakona o visokom obrazovanju i Zakona o znanosti;
- da prihvati činjenicu da ih je zainteresirana javnost jasno odbila;
- da pokrene novi postupak pripreme zakonskih nacrta koji će biti proveden u skladu s temeljnim demokratskim standardima, Ustavom i važećim propisima o izradi prijedloga zakona.
Izražavamo svoje nezadovoljstvo radom Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa. Pozivamo sve građane, a osobito pripadnike akademske zajednice, da javno iskažu svoje protivljenje postupcima i planovima Ministarstva.
U Zagrebu, 20. siječnja 2011.