Zvuk policije

Prosvjedno usporavanje radnog procesa NYPD-a u posljednjih nekoliko tjedana dovelo je i do značajnog opadanja u provođenju kontroverznih mjera pojačanog policijskog nadzora koji se u siromašnim četvrtima vrši pod izlikom održavanja reda i mira te podizanja kvalitete života. Kakav je smisao ovakvog tihog štrajka s obzirom na uobičajenu svrhu stupanja u štrajk – obustavu proizvodnje ili uskraćivanje usluga koje pružate kako biste pokazali da ste nekome potrebni, pita se Alex Gourevitch u tekstu kojeg prevodimo s časopisa Jacobin.

Svrha štrajka jest prekinuti proizvodnju kako bi se pokazalo da je posao koji radiš prijeko potreban. Usporavanje radnog procesa njujorške policije pokazalo je suprotno.
Što se dogodi kada policija stupi u štrajk? U proteklih nekoliko tjedana, njujorška policija (New York Police Department, NYPD) dala je svoj obol odgovoru na to pitanje. Policajci su započeli poseban tip štrajka, usporavanje radnog procesa: dolaze na posao, no ne obavljaju ga u potpunosti, niti onoliko brzo kao što je uobičajeno.

I dok su policijski sindikalni predstavnici zanijekali da policajci rade sporijim tempom, uhićenja u svim kategorijama niža su za više od 50 posto. Posebice je izražen pad prometnih i drugih, manjih prekršaja, poput uriniranja u javnosti: tamo gdje su uhićenja za veće prekršaje pala za otprilike 20 posto, pozivi na suđenja za sitne zločine i nepropisna parkiranja, te prekršaje u prometu, pali su za više od 90 posto.

Prema prošlotjednom članku New York Timesa, “U statistici koja se vodi u policijskoj postaji koja pokriva četvrt Coney Islanda nije zabilježena niti jedna kazna za nepropisno parkiranje, poziv na sud zbog prometnog prekršaja ili kazna za manji zločin poput uriniranja ili opijanja u javnosti.” Ovaj pad u uhićenjima i pozivima na suđenje prelio se u sudnicu:

Jedna sudnica za čitanje optužnica umjesto dvije. Činovnici gledaju „Batmana“ na svojim kompjuterima i igraju se na svojim mobitelima dok čekaju da se nešto dogodi. Noćni sud na Manhattanu zatvara sat ranije jer više nema slučajeva za obraditi.

Ovo su bili prizori u gradskim sudnicama za čitanje optužnica tijekom trećeg tjedna strmoglavog pada u broju uhićenja njujorške policije. Uobičajena kaotična užurbanost sudova – osebujan miks prijestupnika, od ubojica do osoba koje ne plaćaju voznu kartu – zamijenjena je neuobičajenim prizorima spokojne neaktivnosti.

NYPD je efektivno obustavio svoju zloglasnu politiku „razbijenih stakala“ („broken windows“), koju karakterizira pojačani broj uhićenja zbog prekršaja i manjih kršenja zakona u svrhu sprečavanja ozbiljnijih zločina. Posljedica ovakve prakse je povećano nadgledanje i kontrola siromašnih četvrti, posebice onih u kojima žive manjine. Ubojstvo Erica Garnera započelo je policajcem koji mu je prišao s nakanom da ga privede jer prodaje cigarete po komadu.

Uobičajena svrha stupanja u štrajk je obustava proizvodnje, kako bi se društvu, ili barem poslodavcu, pokazalo da ste im potrebni. Zaustavljanje posla drugima nameće troškove – smanjivanje profitâ poslodavcima, smanjivanje legitimiteta političarima, povećanje potrebâ potrošača – no do toga dolazi samo zato jer je posao koji radnici obavljaju ključan. Posao se ne može obaviti bez njih. To je razlog zašto poslodavci unajmljuju zamjenske radnike ili traže sudske zabrane kako bi prisilili zaposlenike da se vrate na posao.

To je također razlog zašto štrajkaši riskiraju da im padne popularnost u javnosti – odsustvo dobara koje proizvode ili usluga koje pružaju može postati ozbiljna neugodnost. Upravo je zato radnicima često stalo da ostvare javnu potporu svome štrajku, nadajući se da će javnost te iste neugodnosti pripisati uzrocima obustave rada umjesto samim štrajkašima.

Savršen je primjer štrajk Čikaškog sindikata učitelja iz 2012. godine, koji je odgodio početak nastave, što je uzrokovalo probleme radničkim obiteljima i njihovoj djeci. No, zbog organiziranja u zajednici koje je prethodilo štrajku, te obitelji su uvelike poduprle učitelje u borbi protiv gradske vlasti. Štrajk je pokazao koliko su učitelji važni i zašto zaslužuju više poštovanja nego što su ga do tada dobivali.

Ironija štrajka njujorške policije leži u tome što je pokazao upravo suprotno. Kada policija ne obavlja svoj posao, barem ne onakav posao kakav je definiran trenutačnim politikama, troškovi su niski. Nikakva dramatična šteta nije nanesena sigurnosti građana. S obzirom na nagli pad u obavljanju policijske djelatnosti, nije došlo do znatnijeg povećanja broja nasilnih zločina. Ostali troškovi, poput pada u prihodima od kazni i globa, također nisu posebice značajni. Međutim, korist koju od toga imaju četvrti koje su se (prethodno) nalazile pod izrazitim policijskom nadzorom, jest velika.

Njujorški su policajci svojim usporavanjem rada pokazali kako je većina njihovih aktivnosti nepotrebna. Za društvo je bolje kada se ne bave svakim razbijenim prozorom, maltretirajući stanovnike siromašnih četvrti politikama koje bi navodno trebale podignuti kvalitetu njihovih života[1]. Sljedeći logičan korak je normalizacija sadašnjeg stanja. Zloglasnim riječima jednog bivšeg potpredsjednika, ovo bi trebalo postati „nova normala“.
S engleskog prevela Matea Grgurinović

Prevoditeljske opaske

[1] Smatra se da je termin „kvaliteta života“ (quality of life) prvi put u policijskom kontekstu primijenjen u New Yorku u 90-ima za vrijeme gradonačelnika Giulianija, a odnosi se na politiku policijskog djelovanja pojačano usmjerenog na sitne prekršaje poput uriniranja ili opijanja u javnosti, jer se smatra da će oni dovesti do većih zločina. Termin „nulta tolerancija“ (zero tolerance) odnosi se na policijsku praksu u četvrtima u kojima se smatra da je određeni tip zločina endemičan, te u kojima dolazi do oštre primjene policijske represije, bez obzira na specifičnosti toga područja. U kombinaciji, ove dvije prakse dovode do povećanih uhićenja, posebice manjina, i povećanja policijskog nasilja, a najčešće se pojavljuju pod zajedničkim imenom „održavanja reda i mira“ (order maintenance policing). Ideja održavanja reda i mira ima svoje korijene u teoriji „razbijenih prozora“ (broken windows), prema kojoj toleriranje manjih prekršaja potiče ozbiljnije nasilne zločine, jer se „pokazuje kako zajednica ne upravlja situacijom“. (Izvor)

Alex Gourevitch je suurednik na portalu The Current Moment i asistent političkih znanosti na Sveučilištu Brown.

Objavljeno na Jacobinu 11. siječnja 2015.

Adaptirana fotografija preuzeta s Guardiana

Vezani članci

  • 27. rujna 2024. Solidarnost kao uzajamna pomoć Ako se solidarnost nastoji misliti i prakticirati prije svega kao politika, onda je uzajamna pomoć – kao jedan od oblika solidarnosti ‒ model pomoći koji ne samo da izbavlja ljude iz kriza koje proizvode kapitalistički uvjeti i strukture, nego ih i politizira, i to u pravcu emancipatornih društvenih promjena. U knjizi „Mutual Aid: Building Solidarity During This Crisis (and the Next)‟ (Uzajamna pomoć: Izgradnja solidarnosti tijekom ove (i sljedeće) krize), Dean Spade objašnjava što je uzajamna pomoć, koji su njezini historijski i aktualni primjeri, te kako se ona razlikuje od uvriježenih državnih, neprofitnih i „charity‟ modela pomoći, ali daje i praktična poglavlja, upitnike i orijentire za izbjegavanje zamki u grupnom organiziranju te u pravcu rješavanja sukoba u grupama. Stoga je ova knjiga i priručnik za organiziranje, ne samo uzajamne pomoći nego svih društvenih pokreta koji vode borbe za društvene transformacije i izgradnju svijeta oko ljudskih potreba.
  • 23. rujna 2024. Michel Foucault, “post” – izam i neoliberalizam Na tragu odredbi Erica Hobsbawma o dvama historiografskim pristupima – teleskopskom i mikroskopskom – autor kroz prvu leću prati neke Foucaultove misaone zaokrete, prividno kontradiktorne: od Foucaulta kao otpadnika strukturalizma nakon 1968. godine, do intelektualca koji se uklapa u poststrukturalističko odbacivanje znanosti, objektivnosti i istine te postaje misliocem novog somatizma; od Foucaulta kao „ikone radikala“ i onog koji flertuje s ljevičarenjem, do Foucaulta koji krajem 1970-ih drži predavanja o neoliberalizmu, a marksizam smatra povijesno prevladanim, pretvarajući se u zagovornika konvencionalnog „ljudskopravaštva“. Dubinsku dimenziju Foucaultova mišljenja i djelovanja obilježava nietzscheovstvo (njegov „aristokratski radikalizam“), a u predavanjima o neoliberalizmu, pak, izostaje jasna kritika. Foucaultova retorički nekonformna misao ipak ostaje sadržajno konformna i savršeno usklađena s vladajućim mislima i trendovima njegova doba.
  • 10. rujna 2024. Zapadni kanon i kontrakanon: nedostatak historijsko-materijalističke analize u književnoj kritici U tekstu se razmatraju manjkavosti zapadnog "kanona" i alternativnog "kontrakanona" u književnoj kritici i teoriji. I dok konzervativni branitelji uspostavljenog zapadnog kanona konstruiraju sakralni status za zaslužne ''genije'' i ''velikane", produbljujući larpurlartističke pretpostavke o tobožnjoj autonomiji umjetnosti obrisanoj od svakog traga politike, ni kontrakanonska kritika koja je nastala zamahom tzv. Nove Ljevice ne usmjerava se na političko-ekonomske dinamike, već prije svega na jezik i tekst. Unutar radikalne književne kritike (poststrukturalizma, feminističke kritike inspirirane Lacanom, postmarksističke kritike itsl.), posebno mjesto zauzimaju postkolonijalna kritika i na njoj utemeljene subalterne studije, jer preispituju uspostavu zapadnog kanona na leđima imperijalizma i kolonijalizma. Međutim, i postkolonijalna učenja su ustrajala na tomu da marksistička tumačenja ne mogu obuhvatiti korporealnost života na Istoku. Na tragu marksističkog književnog kritičara Aijaza Ahmada i teoretičara Viveka Chibbera, tekst stoga kritički propituje i postkolonijalni pristup Edwarda Saida (i drugih).
  • 5. rujna 2024. Nema većeg Nijemca od Antinijemca Autor analizira tzv. „antinjemačku” frakciju njemačko-austrijske ljevice, koja se iz povijesnih i političkih razloga snažno zalaže za podršku Izraelu, što ju odvaja od globalne ljevice koja uglavnom podržava borbu za slobodnu Palestinu. Ova frakcija smatra njemački nacionalizam i antisemitizam duboko ukorijenjenim problemima germanofonih društava, a u anticionizmu vidi rizik antisemitizma, te svoje proizraelsko stajalište opravdava kao nužno u kontekstu povijesne odgovornosti Njemačke za Holokaust. Takav stav izaziva sukobe na lijevoj sceni u Njemačkoj i Austriji, pri čemu antinjemački ljevičari druge ljevičarske skupine smatraju regresivnima zbog njihove podrške Palestini.
  • 25. kolovoza 2024. Oteta revolucija i prepreke emancipaciji: Iran na ivici Knjiga „Iran on the Brink: Rising of Workers and Threats of War‟ („Iran na ivici: radnička pobuna i prijetnje ratom‟), napisana u koautorstvu Andreasa Malma i Shore Esmailian, donosi historijski pregled Irana kroz klasnu analizu i globalnu geopolitiku. Konkretna analiza historijskih događaja i radikalno-demokratskih tradicija prije svega pokazuje kako se od Iranske revolucije 1979., kao najmasovnije revolucije i radničke borbe u svjetskoj povijesti, došlo do uspostavljanja Islamske republike te zaoštravanja odnosa SAD-a i Izraela s Iranom. Zauzimajući značajno mjesto u „palestinskom pitanju‟, odnosima s Libanom i Irakom, ova historija je značajna i radi razumijevanja suvremene situacije, te daje orijentire za internacionalnu ljevicu koja bi solidarnost s iranskim narodom gradila u pravcu emancipacije.
  • 23. kolovoza 2024. Izraelska kampanja protiv palestinskih stabala masline Autorica u ovome članku razmatra izraelsko sustavno uklanjanje palestinskih stabala masline, koje značajno utječe na palestinsku ekonomiju i kulturu. Masline su ključne za životne prihode mnogih obitelji te simbol otpora i kulturnog identiteta. Osim što se stabla uklanjaju, priječi se i ograničava njihova ponovna sadnja, što dodatno pogoršava ekonomsku nesigurnost naroda Palestine. Unatoč naporima da se maslinici obnove, dugotrajni rast ovih stabala otežava njihov oporavak.
  • 21. kolovoza 2024. Novi iracionalizam Tekst se bavi iracionalizmom u filozofiji, znanosti, historiji i ideologiji 19. i 20. stoljeća, pokazujući kako ova struja ima duboko reakcionaran i defetistički karakter. Iracionalizam u filozofiji i društvenoj teoriji nije slučajna pojava. György Lukács mu je u „Razaranju uma‟ pristupao kao sastavnom djelu mišljenja i djelovanja u uvjetima imperijalizma i kapitalističke ekspanzije. Bellamy Foster se na tom tragu osvrće na ključne figure moderne i suvremene filozofije iracionalizma, osvjetljujući njihovu reakcionarnu i apologetsku funkciju. Pored potiskivanja marksističke teorije i analize, te indirektne apologetike kapitalističkih društvenih odnosa, u ovim učenjima pod maskom radikalne kritike krije se mistifikacija tih odnosa i zakriva potreba za prevladavanjem kapitalizma. Autor se zalaže za racionalno orijentirani pristup, koji nosi potencijal za promjenom i ukidanjem sistema zasnovanog na eksploataciji, dominaciji, otuđenju, uništenju životnog prostora, iscrpljivanju prirodnih bogatstava i sveukupnom podrivanju opstanka čovječanstva.
  • 28. lipnja 2024. Kada je kamera oružje? Osvrnuvši se na pobjednički dokumentarni film ovogodišnjeg Berlinaea No Other Land, u režiji palestinsko-izraelskog kolektiva, koji je nastajao prije eskalacije 7. listopada, prateći odnos dvojice prijatelja-filmaša i reflektirajući kroz njihov odnos nasilje izraelskog aparthejda, autorica polemički pristupa programatskoj ideji kamere kao oružja Treće kinematografije. Problematizirajući načine na koje danas cirkuliraju slike (kako arhivski, tako i novosnimljeni materijali) u audiovizualnom polju posredovanom novim medijima i tehnologijom, razmatra kako drukčije organizirati njihovu distribuciju da bi se umaknulo komodifikaciji i sačuvalo njihov društveno-transformativni potencijal.
  • 9. svibnja 2024. Antikapitalistički seminar Slobodni Filozofski i Subversive festival u sklopu Škole suvremene humanistike organiziraju četvrti po redu Antikapitalistički seminar, program političke edukacije koji će se i ove godine kroz predavanja, rasprave i radionice kritički osvrnuti na isprepletenost teorije i prakse te važnost proizvodnje kolektivnog znanja. Prijave traju do 26. svibnja 2024. godine, a program će se održavati u prostoru SKD „Prosvjeta“ u Zagrebu od 3. do 9. lipnja 2024. Vidimo se!

Događanja

pogledaj sve

Bookmarks

pogledaj sve

Fusnote

pogledaj sve

Natječaji i prijave

pogledaj sve

Plenum FFZG-a

pogledaj sve