Lauren McCauley
7. lipnja 2015.
Zbog zagrijavanja planeta oceanima prijete najveće promjene u posljednjih tri milijuna godina
Globalno zatopljenje izrazito pogađa morski živi svijet i stabilnost ekosustava u svjetskim oceanima. Iako bi već i scenarij “umjerenog zatopljenja” mogao uzrokovati “trostruko veće promjene od onih koje su se dogodile tijekom proteklih 50 godina”, “najviše zabrinjava izrazito zatopljenje, s predviđenim porastom temperature između 0,8 i 4,8°C, koje bi moglo ‘pogoditi morsku bioraznolikost u većoj mjeri od temperaturnih promjena koje su se dogodile kako između posljednjeg glacijalnog maksimuma i današnjice tako i između srednjeg pliocena i današnjice’ te pritom zahvatiti područje od čak 70 posto svjetskih oceana”.
Nova studija predviđa velike poremećaje u cjelokupnom planetarnom ekosustavu, kako uslijed umjerene tako i uslijed izrazito visoke razine zatopljenja
Nastavak zatopljenja svjetskih oceana mogao bi pokrenuti poremećaje za morski živi svijet koji bi bili veći od bilo kojih u posljednjih tri milijuna godina, stoji u novoj studiji objavljenoj 1. lipnja u znanstvenom časopisu Nature Climate Change.
Cilj tog istraživanja, koje su proveli znanstvenici sa Sveučilišta znanosti i tehnologije u Lilleu u Francuskoj i znanstvenici s drugih institucija, je usporediti predviđenu ekološku krizu s poviješću ekoloških promjena.
Među promjenama koje se predviđaju je izumiranje dijela živih vrsta koje su od presudne važnosti za stabilnost oceanskih ekosustava te nastanak rasprostranjenog priljeva invazivnih vrsta biljaka i životinja, osobito u “umjerene i polarne biome”.
Među promjenama koje se predviđaju je izumiranje dijela živih vrsta koje su od presudne važnosti za stabilnost oceanskih ekosustava te nastanak rasprostranjenog priljeva invazivnih vrsta biljaka i životinja, osobito u “umjerene i polarne biome”
“Klimatske promjene mogle bi naglo preustrojiti raznolikost morskog živog svijeta u velikim predjelima oceana”, navodi se u studiji. “Intenzitet tog preustroja ovisit će, kao što je za očekivati, o razini zatopljenja”.
Prema toj će studiji scenarij “umjerenog zatopljenja”, po kojem se predviđa globalno zatopljenje u rasponu od 0,9 do 2.6ºC, “uzrokovati trostruko veće promjene od onih koje su se dogodile tijekom proteklih 50 godina”.
No najviše zabrinjava izrazito zatopljenje, s predviđenim porastom temperature između 0,8 i 4,8°C, koje bi moglo “pogoditi morsku bioraznolikost u većoj mjeri od temperaturnih promjena koje su se dogodile kako između posljednjeg glacijalnog maksimuma i današnjice tako i između srednjeg pliocena i današnjice” te pritom zahvatiti područje od čak 70 posto svjetskih oceana.
Učinci oba scenarija – scenarija umjerenog i izrazitog zatopljenja – u konačnici će pogoditi i ljude, izjavio je suautor studije Richard Kirby s britanskog Sveučilišta u Plymouthu, jer će se uslijed zatopljenja globalni ekosustav neizbježno promijeniti.
“S promjenom temperature okoliša mijenja se i lokalna brojnost životinja i biljaka ili se one sele na nove lokacije, ako na njima postoje staništa prikladnija za život”, rekao je Kirby. “Takva kretanja u konačnici utječu na hranidbene mreže i ekologiju, a ako su kretanja brza može doći do kidanja hranidbene mreže”.
Ova studija, nastavlja Kirby, ističe koje bi se “promjene u biologiji Zemlje mogle dogoditi u slučaju da ne riješimo problem globalnog zatopljenja”.
S engleskog preveo Damjan Rajačić
Fotografija australskog morskog lava preuzeta je sa stranice Australia’s Coral Coast i prilagođena formi ikone.