Ministrov refren o besplatnom obrazovanju
U posljednjih nekoliko tjedana iz MZOŠ-a, posebno Ministar u svakom medijskom ukazanju, ne propuštaju priliku ponoviti tvrdnju kako nemamo besplatno obrazovanje jer nisu doneseni Fuchsovi zakoni. Radi se, dakako, o propagandnom triku glasnogovorničke službe koja svjesno, iz usta resornog ministra, obmanjuje javnost. Kulminacija obmanjivanja dogodila se na konferenciji za medije održanoj 11. listopada 2011. na kojoj se ministar odlučio besplatno obrazovanje pretvoriti u pitanje predizborne kampanje optuživši opoziciju za rušenje njegovih zakona. No, štogod mislili ministar i njegovi medijski sufleri, poput stanovitog žutog sindikata, ponavljanjem se laž neće pretvoriti u istinu.
Pokušaj uvođenja pitanja besplatnog obrazovanja u predizbornu kampanju optuživanjem opozicije za pad Fuchsovih zakona ukazuje na jednu od dvije mogućnosti: ili zaposlenici MZOŠ-a imaju izvitoperenu viziju zbilje ili pak vrlo grubo i bezočno obmanjuju javnost. Treba podsjetiti da se akademska zajednica izrazito opirala prijedlozima Fuchsovih zakona. Točnije, na 31 fakultetu od 35 koji su dali mišljenje o prijedlozima Fuchsovih zakona, tražilo se potpuno odbacivanje tih prijedloga, dok su 3 fakulteta izrazila odbacivanje zakona dok se ne uvrste izmjene. Prema tvrdnjama ministra Fuchsa, svi ti fakulteti s raznih sveučilišta, kojima treba pridodati i HAZU, zapravo su utvrde parlamentarne opozicije. Doista zapanjujuće krivotvoriteljska strategija blef-propagandista iz MZOŠ-a.
Kvaziargument, odnosno refren koji ponavlja Ministar – da bi njegovi zakoni, da su doneseni, omogućili besplatno obrazovanje – nije točan zato što, čak i da su zakoni doneseni, još uvijek ne bi bilo besplatnog obrazovanja za studente koji sada plaćaju školarine. Ne samo zbog toga što se u zakonskim prijedlozima (čl. 48. i 49. Prijedloga zakona o visokom obrazovanju) uvodi isključivo ograničenje visine upisnine u odnosu na prosječni osobni dohodak, nego i zato što su u prijedlozima bila predviđena prijelazna razdoblja. U skladu s tim, novi režim financiranja visokog obrazovanja stupio bi na snagu, kako stoji u posljednjoj verziji prijedloga zakona (čl. 103.), tek početkom akademske godine 2012/2013.
Pitanje datuma primjene otkriva da ili ministar Fuchs ne poznaje dobro sadržaj vlastitih zakonskih prijedloga ili da namjerno i svjesno obmanjuje javnost. Dakle sve da su zakoni i doneseni ljetos, kriza u vezi naplaćivanja školarina i studentska blokada ove jeseni ne bi bili izbjegnuti, zato što bi i danas, unatoč donošenju zakona, vrijedila stara pravila.
A ta su pravila takva da ukazuju na namjerno izazivanje nereda u resoru ministra Fuchsa. Naime, trenutačno se na pojedinim sveučilištima privremenim odlukama Vlade, koje se zbog snažnog studentskog pritiska donose od godine do godine, iz budžeta financiranju troškovi studija za 1. godinu preddiplomskog te za 1. i 2. godinu diplomskog studija. Dakle, i bez Fuchsovih zakona neki studenti studiraju besplatno, pa se određena pitanja nameću sama od sebe. Kako to da se i u postojećem sustavu financiranja neke godine studija mogu studirati bez plaćanja, a neke ne? Kako, ako su ti zakoni nužna pretpostavka besplatnog studiranja? Zašto se ne podmiruje troškove 2. i 3. godine preddiplomskog?
U svjetlu svih ovih činjenica tvrdnja o Fuchsovim zakonima kao pretpostavci uvođenje besplatnog obrazovanja ne može se odrediti nego kao manipuliranje činjenicama i uvreda logike i racionalne argumentacije. Cinizmu MZOŠ-a i Ministra očito nema granica jer oni sebe prikazuju kao spasitelje studenata i lučonoše borbe za besplatno obrazovanje, a zapravo snose najveću odgovornost za nastali kaos u naplaćivanju školarina.
U Zagrebu, 13. listopada 2011.