Studentski prosvjedi i novonastalo nezadovoljstvo mladih

Dugo otpisivani kao apatični i razmaženi rasipnici, mladi u Velikoj Britaniji sada predvode javni otpor rezovima koje nameće britanska koalicijska vlada, svjesni sve veće generacijske neravnoteže u društvu. Dok pripadnici baby boom generacije posjeduju veliki dio britanskog bogatstva, mladi trpe zbog nesigurnih poslova, malih plaća i visokih cijena stanovanja. Nedavno utrostručenje školarina samo je dio problema s kojima su mladi danas suočeni.

“iPod generaciju” dugo se otpisivalo kao apatične, razmažene rasipnike; skupinu nepismenih likova iz humoristične serije Nathan Barley koji sišu resurse svojih roditelja. Pa ipak, od zauzimanja središnjice torijevaca do vala blokada fakulteta, ti isti mladi sada predvode javni otpor rezovima konzervativno-liberalne koalicijske vlade. Utrostručenje školarina nesumnjivo je ozbiljna stvar, ali ono predstavlja samo mali dio problema s kojima su mladi u Britaniji suočeni. Rastuća svijest o generacijskim neuravnoteženostima, rasplamsana mjerama štednje ministra financija Georgea Osbornea, mogla bi studentske prosvjede pretvoriti u lavinu šire mobilizacije nezadovoljnih mladih.

Generacijski motivirana politika nesumnjivo je u usponu. Ove godine objavljene su već dvije knjige na tu temu: The Pinch Davida Willetta i nezamjenjiva Jilted Generation Eda Howkera i Shiva Malika. Iako su obje vrlo oprezne u pripisivanju krivnje, pružaju čvrste i dobro utemeljene argumente o naciji koja je izgubila dodir s generacijskim obavezama. Od stanovanja i modela “javno-privatnog partnerstva” poput PFI-ja (private finance initiative) do mirovina i obrazovanja, slika koja se kristalizira svjedoči o podivljalom izvlaštenju budućnosti i prošlosti. Prvenstveni gubitnici su, u svim slučajevima, mladi.

Visoke cijene nekretnina

Jaz između mladih i starih nigdje nije tako izražen kao po pitanju stanovanja. U preko 60% jedinica lokalne vlasti, netko s prosječnom plaćom ne može si priuštiti kupnju kuće ili stana. Potaknute otvaranjem tržišta nekretnina kupljenih za iznajmljivanje (buy-to-let) i dostupnosti lakih kredita, prosječne cijene nekretnina više su se nego utrostručile u periodu između 1997. i 2009. godine (Jilted Generation). U pogledu generacijskog udjela, omjer kućevlasnikâ mlađih od 35 godina smanjio se s 51%, koliko ih je bilo 1990. godine, na samo 29% 2010. Mladi su ljudi potpuno izgurani s tržišta uslijed previsokih cijena. Daleko od toga da ovo bude razlog za zabrinutost, rastućim se cijenama nekretnina beskrajno radovalo.

Tako većini mladih ne preostaje ništa drugo doli podstanarstvo, prvenstveno u privatnom sektoru gdje mlađi od 35 godina čine preko 50% podstanara (Ibid). Za razliku od kućevlasnika ili podstanara u državnom smještaju, privatni podstanari ne samo da plaćaju znatno više za svoj dom već su i podložni nesigurnosti modernog ugovora o podstanarstvu. Kad vam jednogodišnji ugovor istekne, možete biti iseljeni u roku od dva mjeseca. Iz generacijske perspektive, čije hipoteke ovi podstanari financiraju?

U godinama ekonomskog procvata, nekretnine kupljene za iznajmljivanje mogle su se kupiti i sa samo 11% učešća. U kombinaciji s povoljnim poreznim režimom, bilo je to idealno tržište za imućne baby boomere no katastrofalno za mlade. Ekstenzivan državni smještaj izgrađen u poslijeratnom periodu većinom je rasprodan pod Thatcheričinom politikom „prava na kupnju“, kojom se nacionalna imovina prebacila iz javnih u ruke privatnika. Činjenica da se propustilo obnoviti zalihe državnih kuća i stanova još je jedan značajan doprinos trenutnom manjku stambenog smještaja. Ono što je bilo naslijeđeno nije proslijeđeno dalje.

Tržište „fleksibilnog“ rada

Prelazak na tržište „fleksibilnog“ rada također je prouzročio specifične probleme mladima. Taj je izraz velikodušan eufemizam za smanjene plaće i nisku sigurnost zaposlenja, što su omogućili globalni tokovi radne snage i reforme zapošljavanja koje pogoduju industriji. Posljedica toga je nedostatak poticaja za obučavanje osoblja ili nuđenje pripravništva; ti su troškovi umjesto toga prebačeni na same zaposlenike i porezne obveznike općenito. Broj se pripravništava isto tako srozao. Ranije ove godine, na natječaj telekomunikacijske tvrtke BT poslano je 24.000 prijava za samo 221 slobodno mjesto.

U toj „takozvanoj“ recesiji gubici radnih mjesta među mladima narasli su brže nego u ijednoj drugoj starosnoj grupi, ostavivši gotovo milijun mladih u dobi između 16 i 24 godina nezaposlenima (BBC). Napuhavanje dna tržišta rada nesumnjivo je dobro kako za poslovanje tako i za imućne, koji uživaju korist od nižih troškova i cijena, no mladi i manje plaćeni trpe najžešći udarac. Generacijska raspodjela bogatstva sve je neproporcionalnija: generacija baby boomera sada posjeduje punu polovicu britanskih nekretnina i imovine, dok oni mlađi od 45 posjeduju manje od jedne desetine.

Utrostručenjem školarina troškovi obrazovanja prebacuju se s države na pojedinca gotovo u potpunosti. Nakon što je naslijeđen sustav koji je visoko obrazovanje prepoznao kao javno dobro te ga stoga financirao javnim novcem, ono što je predano u naslijeđe je sustav u kojem će mnogi studenti obrazovanje platiti gotovo 40.000 funti, dok će mnogi siromašniji studenti u potpunosti odustati od upisa na fakultet. Ovaj „kabinet milijunaša“ sada prisiljava druge da plate za ono što su oni sami dobili besplatno.

Nasuprot tome, starija generacija ima pozamašnu izbornu moć te ih se sukladno tome nastoji i osvojiti. Pokušava ih se pridobiti besplatnim autobusnim prijevozom, besplatnim TV pretplatama i, najvrjednije od svega, osiguravanjem određenih poreznih prihoda za Državnu zdravstvenu službu (NHS) – koju uvjerljivo najviše koriste stariji ljudi. Kao šlag na torti nezadovoljstva dolazi činjenica da su mnoge nove bolnice Državne zdravstvene službe izgrađene u sklopu tridesetogodišnjih javno-privatnih partnerstva; njih će uvelike otplatiti mladi, po pretjeranim cijenama. Budući da je ponestalo imovine koju je moguće rasprodati, ekstenzivna javno-privatna partnerstva predstavljaju kreditnu karticu s 200 milijardi funti i otplatom koja se proteže do sredine stoljeća. Dodamo li tome nadolazeću mirovinsku krizu slika postaje uistinu veoma ozbiljna, razmjer dugovanja koji se prosljeđuje je zapanjujuć.

Tema koja se ponavlja je nedostatak reciprociteta. Ono u čemu je uživala jedna generacija trebalo bi biti zaštićeno za iduću; ovaj dug potomcima u mnogim je područjima potraćen. Generacijsko trvenje nije privlačna mogućnost, niti je pravedno ocrniti čitavu generaciju zbog ovih novonastalih neuravnoteženosti. Unatoč tome, postoje pitanja na koja treba odgovoriti, pitanja koja se kose s temeljnim osjećajem pravednosti. Uz široko rasprostranjenu nezaposlenost mladih, hendikepirajući nacionalni dug i državu koja se sve više smanjuje, napetost bi lako mogla narasti. Ono što je započelo kao marš na Millbank moglo bi uskoro prerasti u nešto puno dalekosežnije.

Oliver Huitson
Objavljeno 18. prosinca 2010.
S engleskog prevela Milena Radovčić

Vezani članci

  • 19. ožujka 2025. Izvještaj s 222. plenuma, 11. ožujka, 2025.

    Na 222. plenumu održanom 11. ožujka raspravljalo se o 7. točaka dnevnog reda. Glavne teme su bile strategija za Fakultetsko vijeće 19. 3., plan za Dan otvorenih vrata, izbori za Studentski zbor i novi zahtjev i stav plenuma. Izglasano je sljedeće: 1. Studentski predstavnici će na sjednici fakultetskog vijeća ponovno pokrenuti temu prijedloga odluke o participaciji, ako uprava to ne stavi na dnevni red. 2. Akcijska radna grupa će organizirati špalir za narednu sjednicu Fakultetskog vijeća. 3. Plenum će imati akciju na Dan otvorenih vrata koja neće ometati izlaganje uprave. 4. Birački odbor za izbore za Studentski zbor Filozofskog fakulteta. […]

  • 10. ožujka 2025. Izvještaj s 221. plenuma, 4. ožujka, 2025.

    Na 221. plenumu održanom 4. ožujka raspravljalo se o 7. točaka dnevnog reda. Glavne teme bile su stavovi plenuma, potencijalni zahtjevi plenuma, rotacija studentskih predstavnika na Fakultetskog vijeća te Dan otvorenih vrata na fakultetu. Izglasano je sljedeće: 1. Medijskoj sekciji daje se mandat za revidiranje već napisanog i poslanog odgovora upravi, te njegovu objavu na društvene mreže i Slobodni Filozofski 2. Nova koordinatorica radne grupe za procjenu trenutne situacije 3. Plenum i dalje zauzima stavove koje je RG za procjenu trenutne situacije izvukla iz izvještaja prošlih plenuma 4. Akcijska radna grupa organizirat će izradu transparenata, u prostoriji A113 u petak, […]

  • 15. veljače 2025. Jedan svijet, kolektivna borba Pozivamo vas na 219. plenum Filozofskog fakulteta u ponedjeljak, 17. veljače u 18h u dvorani D7. Na plenum je pozvana sva zainteresirana javnost (studenti_ce, profesori_ce, radnici_e...) i podsjećamo da svi_e sudionici_e imaju jednako pravo glasa.
  • 28. prosinca 2024. Američki izbori: politika spektakla i “brahmanska ljevica” Lijevo-liberalni diskurs o Donaldu Trumpu, nakon njegove druge izborne pobjede histerično se obrušio na figuru predsjednika kao na oličenje apsolutnog zla. Ova konstrukcija trumpizma kao prevenstveno kulturnog fenomena i populizma s fašističkim tendencijama, nastoji sagraditi bedem (različitih, a po mnogo čemu sličnih političkih aktera) kojim bi se ne samo pružao otpor fašizmu i diktaturi, nego i obranile vrijednosti koje su tobože postojale prije Trumpovih mandata. Njegov autoritarizam nastavlja se predstavljati kao najgora opasnost, pa i diskursima teorija zavjera, dok se autoritarizam demokrata ostavlja uglavnom netaknutim. Jaz između „zatucanih” Trumpovih sljedbenika i „pristojnog” svijeta Demokratske stranke se napumpava do mjere da se odbijanje glasanja za Kamalu Harris maltene izjednačilo s podržavanjem rasizma, seksizma i religioznog fanatizma, čime se prikrivaju mnogo dublji problemi unutar same Demokratske stranke, koji su zapravo doprinijeli Trumpovoj pobjedi. Autor teksta kritizira i Trumpa i demokrate – pokazujući genezu neuspjeha Demokratske stranke, te posebice ekonomske politike, financijsku i svaku drugu podršku izraelskom uništavanju palestinskog stanovništva i ratu u Ukrajini – iz nijansiranije perspektive, koja ne podrazumijeva samo kulturnu i vrijednosnu optiku.
  • 24. prosinca 2024. Menadžment života i smrti od Tel Aviva preko New Yorka do Novog Sada Pokolj u Gazi i svakodnevni gubitak palestinskih života u ruševinama, kažnjavanje osobe koja je ubila direktora korporacije (čiji je profitabilni posao da svakodnevno uskraćuje zdravstvenu skrb ljudima) ali ne i egzekutore beskućnika i svih onih koji proizvode prerane smrti ljudi koji si ne mogu priuštiti privatno zdravstvo, pad nadstrešnice u Novom Sadu u kojem je ubijeno petnaestoro ljudi i studentski prosvjed protiv urušavanja javnih institucija – društveni su punktovi koji možda i nisu toliko daleko kakvima se na prvi pogled čine. U ovim recentnim događajima radi se o povezanim odnosima moći te istovjetnoj društvenoj formaciji: o upravljanju ljudskim tijelima shodno kriterijima stvaranja viška vrijednosti, kao i stvaranja viška ljudi koji otjelovljuju goli život. Upravlja se životima i na temelju roda, rase, etniciteta, nacije, a upravlja se i smrću onih dijelova stanovništva koji se proizvode kao apsolutni višak. Biopolitičke veze premrežavaju cijeli svijet i kroz njih se odlučuje tko ima prava na kakav život a čiji životi nisu vrijedni. Autor analizira ove događaje i odnose moći koji ih određuju iz agambenovske i fukoovske optike.
  • 23. prosinca 2024. Autonomna umjetnost na krilima tolerantnog dijaloga Prostori kulture, specifično filmski, demonstriraju različite oblike suočavanja s izazovima globalnog društvenog i političkog krajolika – od otvorenog angažmana do apologetske šutnje. Autorica teksta mapira pozicioniranje međunarodnih i domaćih kulturnih institucija, filmskih festivala i filmaša te nezavisnih inicijativa u odnosu na genocid koji Izrael provodi nad palestinskim narodom. Podsjećajući na borbene kinematografije 60-ih i 70-ih, autorica dovodi u pitanje kontroliranu gestu solidarnosti unutar postojećih neoliberalnih, opresivnih struktura. Poziva na otpor i organiziranje filmskih radnika_ca te proizvodnju drugačije slike.
  • 21. prosinca 2024. „U školu me naćerat’ nemrete“: inkarceracija djetinjstva Moderno školstvo iznjedreno je vojnim reformama 18. st. u izgradnji nacionalnih država, a njegovi su konačni obrisi utisnuti industrijalizacijom i urbanizacijom. Nedugo nakon uspostave modernoga školstva krenule su se artikulirati i njegove kritike među roditeljima i djecom, čiji su glasovi podebljani u literaturi i u pokretima koji su težili emancipaciji (od) rada i/ili od obaveza koje je država pokušavala nametnuti stanovništvu na svom teritoriju. Problem sa školstvom prodire u svakodnevnicu vijestima o nasilju; od rasizma i ejblizma do fizičkih ozljeda djece i nastavnika, od radničkih prosvjeda do kurikularnih sadržaja. U ovome tekstu problematizirana je škola kao institucija, koja od svojih začetaka služi uspostavljanju i održavanju hegemonijskih odnosa te je argumentirana potreba za traganjem za drugim modelima obrazovanja koji će počivati na solidarnosti i podršci rastvaranju okolnosti u kojima se učenje odvija.
  • 20. prosinca 2024. Klasni karakter protesta protiv režima: o upadljivom odsustvu radničke klase I u petom valu prosvjeda protiv Vučićevog režima, nezadovoljstvo se prelijeva na ulice, ali ono što upadljivo izostaje jeste šira podrška radničke klase i siromašnih. Parlamentarna opozicija zapravo nije ta koja dominira aktivnostima, ali jest srednja klasa, čija mjesta popunjavaju i studenti_ce. I dok liberalna inteligencija potencijalna savezništva ili rascjepe između srednje i radničke klase tumači vrijednosno, prije svega kroz elitističke pretpostavke o nedostatnoj političkoj kulturi, autor teksta ovo analizira kroz društveno-ekonomske procese restauracije kapitalizma u Srbiji.
  • 19. prosinca 2024. Akademski bojkot i pitanje krivnje Na zagrebačkom Filozofskom fakultetu od svibnja 2024. djeluju studenti_ce i fakultetski radnici_e okupljeni u neformalnu inicijativu Studentice za Palestinu. Desetak aktivnih članova_ica i širok krug podržavatelja_ica Inicijative organizira prosvjedne akcije, razgovore i čitalačke kružoke, radi na vidljivosti i razumijevanju izraelskih zločina i palestinskog otpora među studentskim tijelom, i – ključno – zahtijeva od uprave akademski bojkot Izraela. O tome što on zapravo podrazumijeva i čime je motiviran piše jedna od članica inicijative Studentice za Palestinu s FFZG-a.

Događanja

pogledaj sve

Bookmarks

pogledaj sve

Fusnote

pogledaj sve

Natječaji i prijave

pogledaj sve

Plenum FFZG-a

pogledaj sve