Studentski prosvjedi i novonastalo nezadovoljstvo mladih

Dugo otpisivani kao apatični i razmaženi rasipnici, mladi u Velikoj Britaniji sada predvode javni otpor rezovima koje nameće britanska koalicijska vlada, svjesni sve veće generacijske neravnoteže u društvu. Dok pripadnici baby boom generacije posjeduju veliki dio britanskog bogatstva, mladi trpe zbog nesigurnih poslova, malih plaća i visokih cijena stanovanja. Nedavno utrostručenje školarina samo je dio problema s kojima su mladi danas suočeni.

“iPod generaciju” dugo se otpisivalo kao apatične, razmažene rasipnike; skupinu nepismenih likova iz humoristične serije Nathan Barley koji sišu resurse svojih roditelja. Pa ipak, od zauzimanja središnjice torijevaca do vala blokada fakulteta, ti isti mladi sada predvode javni otpor rezovima konzervativno-liberalne koalicijske vlade. Utrostručenje školarina nesumnjivo je ozbiljna stvar, ali ono predstavlja samo mali dio problema s kojima su mladi u Britaniji suočeni. Rastuća svijest o generacijskim neuravnoteženostima, rasplamsana mjerama štednje ministra financija Georgea Osbornea, mogla bi studentske prosvjede pretvoriti u lavinu šire mobilizacije nezadovoljnih mladih.

Generacijski motivirana politika nesumnjivo je u usponu. Ove godine objavljene su već dvije knjige na tu temu: The Pinch Davida Willetta i nezamjenjiva Jilted Generation Eda Howkera i Shiva Malika. Iako su obje vrlo oprezne u pripisivanju krivnje, pružaju čvrste i dobro utemeljene argumente o naciji koja je izgubila dodir s generacijskim obavezama. Od stanovanja i modela “javno-privatnog partnerstva” poput PFI-ja (private finance initiative) do mirovina i obrazovanja, slika koja se kristalizira svjedoči o podivljalom izvlaštenju budućnosti i prošlosti. Prvenstveni gubitnici su, u svim slučajevima, mladi.

Visoke cijene nekretnina

Jaz između mladih i starih nigdje nije tako izražen kao po pitanju stanovanja. U preko 60% jedinica lokalne vlasti, netko s prosječnom plaćom ne može si priuštiti kupnju kuće ili stana. Potaknute otvaranjem tržišta nekretnina kupljenih za iznajmljivanje (buy-to-let) i dostupnosti lakih kredita, prosječne cijene nekretnina više su se nego utrostručile u periodu između 1997. i 2009. godine (Jilted Generation). U pogledu generacijskog udjela, omjer kućevlasnikâ mlađih od 35 godina smanjio se s 51%, koliko ih je bilo 1990. godine, na samo 29% 2010. Mladi su ljudi potpuno izgurani s tržišta uslijed previsokih cijena. Daleko od toga da ovo bude razlog za zabrinutost, rastućim se cijenama nekretnina beskrajno radovalo.

Tako većini mladih ne preostaje ništa drugo doli podstanarstvo, prvenstveno u privatnom sektoru gdje mlađi od 35 godina čine preko 50% podstanara (Ibid). Za razliku od kućevlasnika ili podstanara u državnom smještaju, privatni podstanari ne samo da plaćaju znatno više za svoj dom već su i podložni nesigurnosti modernog ugovora o podstanarstvu. Kad vam jednogodišnji ugovor istekne, možete biti iseljeni u roku od dva mjeseca. Iz generacijske perspektive, čije hipoteke ovi podstanari financiraju?

U godinama ekonomskog procvata, nekretnine kupljene za iznajmljivanje mogle su se kupiti i sa samo 11% učešća. U kombinaciji s povoljnim poreznim režimom, bilo je to idealno tržište za imućne baby boomere no katastrofalno za mlade. Ekstenzivan državni smještaj izgrađen u poslijeratnom periodu većinom je rasprodan pod Thatcheričinom politikom „prava na kupnju“, kojom se nacionalna imovina prebacila iz javnih u ruke privatnika. Činjenica da se propustilo obnoviti zalihe državnih kuća i stanova još je jedan značajan doprinos trenutnom manjku stambenog smještaja. Ono što je bilo naslijeđeno nije proslijeđeno dalje.

Tržište „fleksibilnog“ rada

Prelazak na tržište „fleksibilnog“ rada također je prouzročio specifične probleme mladima. Taj je izraz velikodušan eufemizam za smanjene plaće i nisku sigurnost zaposlenja, što su omogućili globalni tokovi radne snage i reforme zapošljavanja koje pogoduju industriji. Posljedica toga je nedostatak poticaja za obučavanje osoblja ili nuđenje pripravništva; ti su troškovi umjesto toga prebačeni na same zaposlenike i porezne obveznike općenito. Broj se pripravništava isto tako srozao. Ranije ove godine, na natječaj telekomunikacijske tvrtke BT poslano je 24.000 prijava za samo 221 slobodno mjesto.

U toj „takozvanoj“ recesiji gubici radnih mjesta među mladima narasli su brže nego u ijednoj drugoj starosnoj grupi, ostavivši gotovo milijun mladih u dobi između 16 i 24 godina nezaposlenima (BBC). Napuhavanje dna tržišta rada nesumnjivo je dobro kako za poslovanje tako i za imućne, koji uživaju korist od nižih troškova i cijena, no mladi i manje plaćeni trpe najžešći udarac. Generacijska raspodjela bogatstva sve je neproporcionalnija: generacija baby boomera sada posjeduje punu polovicu britanskih nekretnina i imovine, dok oni mlađi od 45 posjeduju manje od jedne desetine.

Utrostručenjem školarina troškovi obrazovanja prebacuju se s države na pojedinca gotovo u potpunosti. Nakon što je naslijeđen sustav koji je visoko obrazovanje prepoznao kao javno dobro te ga stoga financirao javnim novcem, ono što je predano u naslijeđe je sustav u kojem će mnogi studenti obrazovanje platiti gotovo 40.000 funti, dok će mnogi siromašniji studenti u potpunosti odustati od upisa na fakultet. Ovaj „kabinet milijunaša“ sada prisiljava druge da plate za ono što su oni sami dobili besplatno.

Nasuprot tome, starija generacija ima pozamašnu izbornu moć te ih se sukladno tome nastoji i osvojiti. Pokušava ih se pridobiti besplatnim autobusnim prijevozom, besplatnim TV pretplatama i, najvrjednije od svega, osiguravanjem određenih poreznih prihoda za Državnu zdravstvenu službu (NHS) – koju uvjerljivo najviše koriste stariji ljudi. Kao šlag na torti nezadovoljstva dolazi činjenica da su mnoge nove bolnice Državne zdravstvene službe izgrađene u sklopu tridesetogodišnjih javno-privatnih partnerstva; njih će uvelike otplatiti mladi, po pretjeranim cijenama. Budući da je ponestalo imovine koju je moguće rasprodati, ekstenzivna javno-privatna partnerstva predstavljaju kreditnu karticu s 200 milijardi funti i otplatom koja se proteže do sredine stoljeća. Dodamo li tome nadolazeću mirovinsku krizu slika postaje uistinu veoma ozbiljna, razmjer dugovanja koji se prosljeđuje je zapanjujuć.

Tema koja se ponavlja je nedostatak reciprociteta. Ono u čemu je uživala jedna generacija trebalo bi biti zaštićeno za iduću; ovaj dug potomcima u mnogim je područjima potraćen. Generacijsko trvenje nije privlačna mogućnost, niti je pravedno ocrniti čitavu generaciju zbog ovih novonastalih neuravnoteženosti. Unatoč tome, postoje pitanja na koja treba odgovoriti, pitanja koja se kose s temeljnim osjećajem pravednosti. Uz široko rasprostranjenu nezaposlenost mladih, hendikepirajući nacionalni dug i državu koja se sve više smanjuje, napetost bi lako mogla narasti. Ono što je započelo kao marš na Millbank moglo bi uskoro prerasti u nešto puno dalekosežnije.

Oliver Huitson
Objavljeno 18. prosinca 2010.
S engleskog prevela Milena Radovčić

Vezani članci

  • 27. rujna 2024. Solidarnost kao uzajamna pomoć Ako se solidarnost nastoji misliti i prakticirati prije svega kao politika, onda je uzajamna pomoć – kao jedan od oblika solidarnosti ‒ model pomoći koji ne samo da izbavlja ljude iz kriza koje proizvode kapitalistički uvjeti i strukture, nego ih i politizira, i to u pravcu emancipatornih društvenih promjena. U knjizi „Mutual Aid: Building Solidarity During This Crisis (and the Next)‟ (Uzajamna pomoć: Izgradnja solidarnosti tijekom ove (i sljedeće) krize), Dean Spade objašnjava što je uzajamna pomoć, koji su njezini historijski i aktualni primjeri, te kako se ona razlikuje od uvriježenih državnih, neprofitnih i „charity‟ modela pomoći, ali daje i praktična poglavlja, upitnike i orijentire za izbjegavanje zamki u grupnom organiziranju te u pravcu rješavanja sukoba u grupama. Stoga je ova knjiga i priručnik za organiziranje, ne samo uzajamne pomoći nego svih društvenih pokreta koji vode borbe za društvene transformacije i izgradnju svijeta oko ljudskih potreba.
  • 23. rujna 2024. Michel Foucault, “post” – izam i neoliberalizam Na tragu odredbi Erica Hobsbawma o dvama historiografskim pristupima – teleskopskom i mikroskopskom – autor kroz prvu leću prati neke Foucaultove misaone zaokrete, prividno kontradiktorne: od Foucaulta kao otpadnika strukturalizma nakon 1968. godine, do intelektualca koji se uklapa u poststrukturalističko odbacivanje znanosti, objektivnosti i istine te postaje misliocem novog somatizma; od Foucaulta kao „ikone radikala“ i onog koji flertuje s ljevičarenjem, do Foucaulta koji krajem 1970-ih drži predavanja o neoliberalizmu, a marksizam smatra povijesno prevladanim, pretvarajući se u zagovornika konvencionalnog „ljudskopravaštva“. Dubinsku dimenziju Foucaultova mišljenja i djelovanja obilježava nietzscheovstvo (njegov „aristokratski radikalizam“), a u predavanjima o neoliberalizmu, pak, izostaje jasna kritika. Foucaultova retorički nekonformna misao ipak ostaje sadržajno konformna i savršeno usklađena s vladajućim mislima i trendovima njegova doba.
  • 10. rujna 2024. Zapadni kanon i kontrakanon: nedostatak historijsko-materijalističke analize u književnoj kritici U tekstu se razmatraju manjkavosti zapadnog "kanona" i alternativnog "kontrakanona" u književnoj kritici i teoriji. I dok konzervativni branitelji uspostavljenog zapadnog kanona konstruiraju sakralni status za zaslužne ''genije'' i ''velikane", produbljujući larpurlartističke pretpostavke o tobožnjoj autonomiji umjetnosti obrisanoj od svakog traga politike, ni kontrakanonska kritika koja je nastala zamahom tzv. Nove Ljevice ne usmjerava se na političko-ekonomske dinamike, već prije svega na jezik i tekst. Unutar radikalne književne kritike (poststrukturalizma, feminističke kritike inspirirane Lacanom, postmarksističke kritike itsl.), posebno mjesto zauzimaju postkolonijalna kritika i na njoj utemeljene subalterne studije, jer preispituju uspostavu zapadnog kanona na leđima imperijalizma i kolonijalizma. Međutim, i postkolonijalna učenja su ustrajala na tomu da marksistička tumačenja ne mogu obuhvatiti korporealnost života na Istoku. Na tragu marksističkog književnog kritičara Aijaza Ahmada i teoretičara Viveka Chibbera, tekst stoga kritički propituje i postkolonijalni pristup Edwarda Saida (i drugih).
  • 5. rujna 2024. Nema većeg Nijemca od Antinijemca Autor analizira tzv. „antinjemačku” frakciju njemačko-austrijske ljevice, koja se iz povijesnih i političkih razloga snažno zalaže za podršku Izraelu, što ju odvaja od globalne ljevice koja uglavnom podržava borbu za slobodnu Palestinu. Ova frakcija smatra njemački nacionalizam i antisemitizam duboko ukorijenjenim problemima germanofonih društava, a u anticionizmu vidi rizik antisemitizma, te svoje proizraelsko stajalište opravdava kao nužno u kontekstu povijesne odgovornosti Njemačke za Holokaust. Takav stav izaziva sukobe na lijevoj sceni u Njemačkoj i Austriji, pri čemu antinjemački ljevičari druge ljevičarske skupine smatraju regresivnima zbog njihove podrške Palestini.
  • 25. kolovoza 2024. Oteta revolucija i prepreke emancipaciji: Iran na ivici Knjiga „Iran on the Brink: Rising of Workers and Threats of War‟ („Iran na ivici: radnička pobuna i prijetnje ratom‟), napisana u koautorstvu Andreasa Malma i Shore Esmailian, donosi historijski pregled Irana kroz klasnu analizu i globalnu geopolitiku. Konkretna analiza historijskih događaja i radikalno-demokratskih tradicija prije svega pokazuje kako se od Iranske revolucije 1979., kao najmasovnije revolucije i radničke borbe u svjetskoj povijesti, došlo do uspostavljanja Islamske republike te zaoštravanja odnosa SAD-a i Izraela s Iranom. Zauzimajući značajno mjesto u „palestinskom pitanju‟, odnosima s Libanom i Irakom, ova historija je značajna i radi razumijevanja suvremene situacije, te daje orijentire za internacionalnu ljevicu koja bi solidarnost s iranskim narodom gradila u pravcu emancipacije.
  • 23. kolovoza 2024. Izraelska kampanja protiv palestinskih stabala masline Autorica u ovome članku razmatra izraelsko sustavno uklanjanje palestinskih stabala masline, koje značajno utječe na palestinsku ekonomiju i kulturu. Masline su ključne za životne prihode mnogih obitelji te simbol otpora i kulturnog identiteta. Osim što se stabla uklanjaju, priječi se i ograničava njihova ponovna sadnja, što dodatno pogoršava ekonomsku nesigurnost naroda Palestine. Unatoč naporima da se maslinici obnove, dugotrajni rast ovih stabala otežava njihov oporavak.
  • 21. kolovoza 2024. Novi iracionalizam Tekst se bavi iracionalizmom u filozofiji, znanosti, historiji i ideologiji 19. i 20. stoljeća, pokazujući kako ova struja ima duboko reakcionaran i defetistički karakter. Iracionalizam u filozofiji i društvenoj teoriji nije slučajna pojava. György Lukács mu je u „Razaranju uma‟ pristupao kao sastavnom djelu mišljenja i djelovanja u uvjetima imperijalizma i kapitalističke ekspanzije. Bellamy Foster se na tom tragu osvrće na ključne figure moderne i suvremene filozofije iracionalizma, osvjetljujući njihovu reakcionarnu i apologetsku funkciju. Pored potiskivanja marksističke teorije i analize, te indirektne apologetike kapitalističkih društvenih odnosa, u ovim učenjima pod maskom radikalne kritike krije se mistifikacija tih odnosa i zakriva potreba za prevladavanjem kapitalizma. Autor se zalaže za racionalno orijentirani pristup, koji nosi potencijal za promjenom i ukidanjem sistema zasnovanog na eksploataciji, dominaciji, otuđenju, uništenju životnog prostora, iscrpljivanju prirodnih bogatstava i sveukupnom podrivanju opstanka čovječanstva.
  • 28. lipnja 2024. Kada je kamera oružje? Osvrnuvši se na pobjednički dokumentarni film ovogodišnjeg Berlinaea No Other Land, u režiji palestinsko-izraelskog kolektiva, koji je nastajao prije eskalacije 7. listopada, prateći odnos dvojice prijatelja-filmaša i reflektirajući kroz njihov odnos nasilje izraelskog aparthejda, autorica polemički pristupa programatskoj ideji kamere kao oružja Treće kinematografije. Problematizirajući načine na koje danas cirkuliraju slike (kako arhivski, tako i novosnimljeni materijali) u audiovizualnom polju posredovanom novim medijima i tehnologijom, razmatra kako drukčije organizirati njihovu distribuciju da bi se umaknulo komodifikaciji i sačuvalo njihov društveno-transformativni potencijal.
  • 9. svibnja 2024. Antikapitalistički seminar Slobodni Filozofski i Subversive festival u sklopu Škole suvremene humanistike organiziraju četvrti po redu Antikapitalistički seminar, program političke edukacije koji će se i ove godine kroz predavanja, rasprave i radionice kritički osvrnuti na isprepletenost teorije i prakse te važnost proizvodnje kolektivnog znanja. Prijave traju do 26. svibnja 2024. godine, a program će se održavati u prostoru SKD „Prosvjeta“ u Zagrebu od 3. do 9. lipnja 2024. Vidimo se!

Događanja

pogledaj sve

Bookmarks

pogledaj sve

Fusnote

pogledaj sve

Natječaji i prijave

pogledaj sve

Plenum FFZG-a

pogledaj sve