Najnoviji koraci prema pravoj demokraciji u Čileu nit su vodilja za ostatak svijeta
S engleskog preveo Martin Beroš
Izvorno objavljeno 28. listopada 2020. godine na Guardianu.
Bez obzira na to što se neka država formalno naziva demokratskom, njezin najviši pravno-politički akt nije uvijek demokratski. Štoviše, njime se upravo mogu podupirati politike zasnovane na nedemokratskim sustavima glasovanja, davati veće ovlasti autoritarnim vladajućim i vojnim nišama, olakšavati policijska kršenja ljudskih prava, te osnaživati ekonomski modeli – poput neoliberalnog – koji produbljuju društvene nejednakosti; što je sve slučaj s važećim čileanskim ustavom, nastalim u vrijeme Pinocheta. Ostaje za vidjeti hoće li referendumska odluka o donošenju novog ustava u Čileu, do koje je došlo na valu društvenih prosvjeda, i dalje ići u pravcu veće demokratizacije, ali nade i potencijali nastali u konstitucionalnoj izgradnji „odozdo“ su veliki.
Postoje velika očekivanja da će premoćni rezultat glasovanja u prilog obaranju ustava iz doba Pinocheta označiti početak novog razdoblja
Čileanke i Čileanci u nedjelju su premoćno glasovali za donošenje novog ustava. Nakon godinu dana gotovo neprestanih nasilnih društvenih prosvjeda, u zemlji su se nakon objave vijesti o rezultatima referenduma rasplamsali trijumfalni skupovi i ulične proslave kakve su se posljednji put mogle vidjeti 1989. godine kada je plebiscitom okončana sedamnaestogodišnja diktatura Augusta Pinocheta.
Aktualni čileanski ustav, kojega je napisao Pinochetov savjetnik i desničarski ideolog Jaime Guzmán, odobren je na namještenom referendumu. Kada je Čile naknadno 1990. godine postao demokracija, autoritarni principi koji su usađeni u ovaj ustav obuzdavali su proces demokratizacije u toj zemlji i nametali neoliberalni model ekonomskog razvoja. Ustav je omogućavao Pinochetu da nominira senatore, uspostavi sustav glasovanja u kojem je u početku bila prezastupljena politička desnica, te je iziskivao kvalificiranu većinu za reformu institucija poput vojnih snaga ili sustava obrazovanja.
Iako su tijekom više godina provedene brojne promjene, ponajviše za vrijeme vlada Ricarda Lagosa i Michelle Bachelet, u očima mnogih Čileanaca sam je ustav bio kompromitiran i nelegitiman. Povrh toga, ustav je u proteklih 30 godina imao značajnu ulogu u kreiranju političkih elita koje su se održavale na vlasti i priječile da političke reforme idu ukorak s društvenim promjenama i očekivanjima. Obrazovanija srednja klasa živjela je iznimno prekarno: nezaposlenost ili bolest mnoge su doveli do ruba siromaštva. Povjerenje u institucije erodirano je političkim i institucionalnim korupcijskim skandalima. Život velikog broja ljudi obilježen je višestrukim nejednakostima i nemoći da se s njima uhvati ukoštac.
Iako su masovni studentski prosvjedi iz 2011. godine generirali političku volju za provođenje značajnih strukturnih reformi tijekom drugog Bacheletinog mandata, one su nastupile prekasno da ugase prosvjede potaknute rutinskim povećanjem cijena karata podzemne željeznice u listopadu 2019. godine. Nasilje koje je uslijedilo preobrazilo je čileanske gradove u nešto nalik napuštenim bojištima. Ekonomski rast i investicije krenule su naglo padati. Kriza je šokirala političke elite i primorala ih na djelovanje, pa su potaknuli vladu desnog centra na čelu sa Sebastiánom Piñerom da pokuša udovoljiti prosvjednicima.
Međutim, obećanja da će njihovi zahtjevi biti uzeti u obzir nisu proizvela željeni učinak smirivanja situacije, osobito nakon što je postalo jasno da nereformirane policijske snage postojano krše njihova ljudska prava. Sergio Micco, direktor čileanske organizacije National Human Rights Institute, predstavio je ovoga tjedna izvještaj u kojem se opisuje 3203 navodno kršenje ljudskih prava, uz objašnjenje: „Čile se suočava s najozbiljnijim kršenjima ljudskih prava od prijelaza na demokraciju (…) osobito smo zabrinuti zbog (…) ozljeda očiju, zlouporabe puški za nerede te neljudskog, okrutnog i seksualno ponižavajućeg tretmana žrtava.“
Glasovi onih koji već dulje vrijeme zahtijevaju sazivanje ustavotvorne skupštine tijekom krize su privukli pažnju javnosti. U studenom 2019. godine, zbog strahova od pojačanog nasilja na ulicama, predstavnici širokog spektra različitih političkih stranaka potpisali su sporazum za društveni mir i novi ustav, koji su potom gotovo jednoglasno prihvatila oba doma u parlamentu. Dakle, sve je bilo spremno za nedjeljni referendum (koji bi se zbio i ranije da nije COVID-19 krize). U ključnom potezu bez presedana, došlo je i do dogovora prema kojem bi žene trebale sačinjavati 50 posto svake buduće ustavotvorne skupštine.
U konačnici je opcija uspostave novog ustava odnijela pobjedu s čak i većim postotkom glasova (78,3 posto izbornog tijela) nego što su bila predviđanja većine anketa. Izlaznost na referendumu bila je 50,9 posto, nešto veća nego u najnovijim predsjedničkim izborima. Mnoge mlade (i ne toliko mlade) osobe glasovale su po prvi puta. Prizor milijuna socijalno distanciranih Čileanaca i Čileanki koji strpljivo stoje pod maskama u redovima ispred svojih biračkih mjesta svjedoči o njihovom povjerenju u demokratska i institucionalna rješenja.
Na kontinentu na kojem je demokracija proteklih godina pretrpjela teške udare, i gdje se ustavotvorne skupštine često koristi kako bi se zaštitila moć određenog predsjednika ili političke frakcije, Čile ima potencijal postaviti novi presedan u regiji: mogao bi zaliječiti polarizirajuće podjele političkog spektra; zaštititi ljudska, socijalna i okolišna prava ustavom; poboljšati političke i društvene nejednakosti. Međutim, ključno je da bi trebao naglasiti važnost funkcionirajućih demokratskih institucija, kao i moći socijalnog dijaloga među širokom lepezom različitih aktera.
Glasovanje o izboru članova nove skupštine zakazano je za travanj 2021. godine, a drugi referendum na kojem bi se trebalo prihvatiti ili odbiti proizvedeni dokument očekuje se prvom polovinom 2022. godine. Važno je i da se opći izbori po rasporedu održavaju u studenom 2021. godine, što znači da ustavotvorni proces neće biti povezan samo s jednom vladom. Predstoje brojni izazovi, i nema garancija da će proces biti uspješan. Međutim, u Čileu postoji veliki broj uvaženih ustavnih stručnjaka, iskusnih donositelja politika i širok raspon osnaženih predstavnika civilnog društva koji mogu uspješno oblikovati ovaj proces.
Novi ustav neće automatski razriješiti brojne probleme koji su uzrokovali nedavnu krizu, ali trebao bi politički proces učiniti legitimnijim u očima mnogih Čileanaca, primorati političke elite na veću inkluzivnost i odgovornost te omogućiti političarima da dogovore i implementiraju nužne reforme. Zasad bismo trebali pozdraviti posvećenost demokraciji koja je Čile dovela do ove točke. Možemo se samo nadati da će se nadolazeći američki izbori 3. studenog razriješiti jednako zadovoljavajuće te da će čelnici SAD-a naučiti lekciju iz Čilea.
Kirsten Sehnbruch je profesorica Britanske akademije na LSE-u i suurednica knjige Democratic Chile: The Politics and Policies of a Historic Coalition.
31. prosinca 2018.Ekonomski liberalizam u sukobu s principima demokracije
Brojni zagovaratelji liberalizma i dalje sugeriraju postojanje idealtipskog kapitalističkog tržišnog društva unatoč jasnoj diskrepanciji s praksom realno postojećih kapitalizama. O definicijama i historizaciji liberalizma, pretpostavkama i račvanju njegovih struja, odnosu slobode i demokracije u kapitalizmu te liberalnom i socijalističkom guvernmentalitetu razgovarali smo s Mislavom Žitkom.
31. prosinca 2019.Foucault i revizija liberalizma
U predavanjima iz kasnih 1970-ih, Foucault kroz prizmu analize guvernmentaliteta poduzima analizu (neo)liberalizma, tumačeći ga kao tehnologiju upravljanja, a ne ideologiju vladajuće klase. Kao ključno obilježje neoliberalizma naglašava odbacivanje laissez-faire principa, odnosno konstrukciju i institucionalno održavanje tržišnog natjecanja od strane aktivne intervencionističke države. Dok prvi val recepcije afirmativno pristupa Foucaultovim analizama kao nadopuni marksističkog promišljanja liberalizma, drugi val neopravdano implicira Foucaultovu podršku neoliberalnom projektu u maniri trećeputaške socijaldemokracije, ali i historijski kontekstualizira njegove teze, koje, unatoč netematiziranju demokracije i samoupravljanja te individualističkim ograničenjima, mogu poslužiti kao polazište suvremenoj ljevici u problematiziranju ključnih pitanja društvene transformacije.
8. studenoga 2020.Halucinatorni bunker bijele desnice
"Negativne reakcije na pokret Black Lives Matter u Južnoj Africi naglašavaju sve izraženiju konvergenciju između krajnje desnice i konzervativaca."
14. prosinca 2018.Duh fašizma pušten je iz boce
Unutar globalnog konteksta aktualne socioekonomske krize, višedesetljetna praksa neobuzdanog historijskog revizionizma poprima, iz inicijalno proliberalnog, sve otvoreniji profašistički karakter. Nakon sramežljivih inicijativa za tzv. nacionalnom pomirbom u 80-ima, te tranzicijskog zagovaranja rehabilitacije lokalnih fašista kroz fokusiranje na poslijeratna ubijanja, u Sloveniji su se prakse komemoracija ubijanja fašističkih kolaboracionista posljednjih godina intenzivirale i kvalitativno zaoštrile, počevši s onom u čast lokalnih kolaboracionista poginulih tijekom samog Drugog svjetskog rata u borbi protiv slovenskih partizana u Grahovu. U nastavku donosimo isječak iz nadolazeće knjige Gala Kirna The Partisan Counter Archive.
31. siječnja 2016.Imigranti su ključan element radničke klase
U razgovoru o migracijama Sandro Mezzadra sa Sveučilišta u Bologni promatra iste kao društveni pokret s posebnim naglaskom na subjektivnom stremljenju za boljim životom, razlažući kako su zapravo prodiruće silnice kapitala te koje stubokom mijenjaju uvjete života i rada na prostoru Europe. Govori i o Dublinskom protokolu – režimu azila u okvirima implementacije Schengenskog sporazuma, te o jačanju rasizma koje podcrtava potrebu za kolektivnim europskim odgovorom na spomenute probleme.
9. kolovoza 2020.Iza eksplozije u Bejrutu stoji bezakonje svijeta međunarodne špedicije
Katastrofalna eksplozija 2750 tona amonijevog nitrata – zapaljive tvari često korištene u bombaškim napadima – uskladištenih u luci blizu stambenih četvrti Bejruta, u kojoj je živote izgubilo preko 150 ljudi, ozlijeđeno 5000, a bez krova nad glavom ostalo 300 000, posljedica je neodgovornosti libanonskih lučkih vlasti i države, ali i offshoring pravnih makinacija pomorskog kapitala kojima je svrha profitno motivirana radna, zdravstvena, sigurnosna i okolišna deregulacija.
10. studenoga 2016.Kolateralne žrtve kolonijalnih politika
Humanitarna kriza nastala ulaskom velikog broja izbjeglica na teritorij EU prošle je godine otkrila inherentna proturječja „zapadne civilizacije“. Strukturna ksenofobija i kolonijalistička institucionalna agenda suočili su se sa samoorganiziranom solidarnošću formalnih i neformalnih mreža, pojedinaca, inicijativa i udruga. Danas, kada je očito da je prolazak ljudi tzv. Balkanskom rutom nužnost, postavljaju se pitanja kako stati na kraj imperijalnim politikama vladajućih elita, ali i kako poboljšati položaj izbjeglica koje se već nalaze u Europi. O ovim i drugim vezanim temama razgovarali smo s Julijom Kranjec iz zagrebačkog Centra za mirovne studije.
7. rujna 2016.Migracije kao oblik adaptivne strategije
Nasuprot aktualnim uvriježenim mitovima o „migrantskoj krizi“, migracije su temeljni i formativni element gotovo svih ljudskih društava. Ksenofobna i panična retorika prisutna u mainstream medijima služi obrani „krhkih zidina“ Tvrđave Europe i imperijalističkih politika Globalnog sjevera. Taj diskurs nužno je raskrinkati, a aktualna migracijska zbivanja sagledati u historijskom i globalno-političkom kontekstu kako bismo spoznali obim problema i radili na sustavnim rješenjima. Naš sugovornik na ovu temu bio je Drago Župarić-Iljić iz Instituta za migracije i narodnosti u Zagrebu.
30. kolovoza 2020.Mreža seksualnih radnica koju smo gradile spašava nas tijekom pandemije COVID-19
Uslijed pandemije COVID-19, argentinska vlada je već u ožujku uvela strogu karantenu. S obzirom na propisane mjere, ali i samu narav zaraze, seksualnim radnicama je onemogućen nastavak rada. Dok država ovoj ionako ranjivoj skupini odbija pružiti pomoć, seksualne radnice i njihove obitelji preživljavaju zahvaljujući vlastitim organizacijskim naporima u obliku nacionalne mreže koju su pokrenule prije dvije godine.
7. svibnja 2017.Nemoguće je funkcionirati samo na parlamentarnoj razini
S Tariqom Alijem, piscem, redateljem i urednikom New Left Reviewa razgovarali smo o kapitalističkoj rekonstrukciji političkog sustava i historijskom revizionizmu, opadanju moći sindikata, parlamentarnoj borbi i nužnosti izvanparlamentarnog djelovanja, feminizmu, LGBTIQ+ pravima te ekološkoj krizi. „Unutar civilnog društva, na razini gradova, regija i na nacionalnom nivou treba uspostaviti niz predstavničkih skupština u koje će se ljudi birati izvan postojećeg kapitalističkog sustava, i unutar kojih će moći raspravljati. Neće imati preveliku moć, ali će barem predstavljati uporište za radikale koji su uspjeli ući u parlament.“
4. svibnja 2019.Neoliberalizam, migrantkinje i komodifikacija brige
Statistički podaci jasno ukazuju da je europsko tržište rada strogo rodno i rasno uvjetovano. Istovremeno s rastom nezaposlenosti među muškarcima, ona je među ženama u padu. Međutim, ovi naizgled suprotni učinci krize ne ukazuju na privilegirani položaj radnica, već na proces ubrzane feminizacije migracija, kao rezultat porasta potražnje za radnom snagom u tradicionalno „ženskim“ poljima kućanskog rada i rada brige. Autorica objašnjava što nam sudbina migrantkinja može reći o sve lošijem položaju radništva u cjelini. Sara R. Farris održat će 7. svibnja u 19h u kinu Europa predavanje pod naslovom „U ime ženskih prava: uspon femonacionalizma“, u sklopu ovogodišnjeg 12. Subversive festivala.
1. kolovoza 2016.Nužno je uspostaviti kontrolu nad državnim institucijama
U sklopu zimskog seminara Zelene Akademije na Plitvičkim jezerima razgovarali smo s Hilary Wainwright, stručnjakinjom za demokraciju i javni sektor te članicom uredništva lijevog britanskog online magazina Red Pepper. Wainwright iznosi teze o emancipatornom potencijalu tehnologije, sindikatima i prekarnim oblicima rada, grassroots mobilizacijama, razvoju paralelne ekonomije, obrani socijalne države te feminizmu i pitanju kućanskog rada.
24. svibnja 2020.Okolišna perspektiva ljudske povijesti
U razgovoru s Joanom Martinezom Alierom, ekološkim ekonomistom i ekonomskim povjesničarem te istraživačem na Institutu okolišnih znanosti i tehnologije Autonomnog sveučilišta u Barceloni osvrnuli smo se na njegov intelektualni put koji je isprepleten s nastankom ekološke ekonomije, ekonomske grane koja kao ulaznu točku analize okolišnih sukoba postavlja prirodne procese, povezujući ih s funkcioniranjem kapitalističkog sistema industrijske proizvodnje. Kroz razlaganje povijesti i aktualnosti klimatskih izazova, dotaknuli smo se i teme odrasta, prava prirode te životinjskih i biljnih vrsta, zaštite okoliša za siromašne i diferencijacije između antropocena i kapitalocena.
11. travnja 2020.Pandemija korona virusa zahtijevat će potpuno preoblikovanje ekonomije
Porast epidemija uslijed prekomjernog iskorištavanja planetarnih resursa kapitalističkim se ekonomija vratio kao bumerang – posljedice pandemije Covida-19 na globalni kapitalizam, a posebice na njegov glavni motor, tržište rada, postaju sve opipljivije i dalekosežnije. Kvantitativna olakšavanja i drugi oblici financijskih intervencija ovoga puta neće ni izbliza biti dovoljni za rješavanje kontinuirane ekonomske, ekološke, zdravstvene, stambene, odnosno sveopće društvene krize.
12. veljače 2017.Pojmovnik: Ekonomski rast
Ekonomski rast izražen rastom bruto domaćeg proizvoda (BDP) često zauzima središnje mjesto političkih rasprava. No prihvaćanje tih dvaju koncepata kao središnjih mjesta političke diskusije na (polu)periferiji ignorira činjenicu da je riječ o konceptima skrojenima po mjeri razvijenih zemalja Zapada čija se ekonomija bazira na kapitalističkoj proizvodnji te koji zanemaruju onu ekonomsku aktivnost koja ne rezultira viškom vrijednosti, prije svega rad u javnom sektoru i kućanstvima. Kao doprinos diskusiji o njihovoj primjenjivosti, iz rubrike „Pojmovnik“ sedmog broja časopisa RAD. prenosimo tekst Tonija Pruga, u kojem autor analizira što zapravo jesu te kako su nastali koncepti ekonomskog rasta i BDP-a.
31. prosinca 2019.Spašavanje klase od kulturnog zaokreta
"Ako se cjelokupno društveno djelovanje fokusira na značenje, prijeti li materijalističkom razmatranju klase propast? Čini se da veliki broj, ako ne i većina društvenih teoretičarki i teoretičara smatra da je tome tako, te da su napustili strukturnu teoriju klase u prilog teoriji koja klasu predstavlja kao kulturni konstrukt. Ovaj rad pokazuje da je moguće prihvatiti temeljne uvide kulturnog zaokreta, istovremeno uvažavajući materijalističku teoriju klasne strukture i klasne formacije."
31. prosinca 2019.Uporabe i zlouporabe „neoliberalizma“
"Imenovanje je važno. Ono se fokusira na programe i izoštrava pažnju. Identificira uzročnosti i strategije djelovanja. Skuplja (ili odbija) saveznike. Je li današnja prekomjerna prisutnost pojma „neoliberalizam“ znak nove oštrine u načinu na koji svijet djeluje? Ili je upozorenje da pojam koji ubrzano poprima prekomjerna značenja, upotrebljava u previše rasprava, spaja u previše fenomena i zahvaća previše drugih pojmova oko sebe, može otežati uočavanje kako oslobođenih sila u našem vremenu tako i nalaska mjesta gdje se može naći održivi otpor?"
28. lipnja 2020.Onkraj logike paralelnih pokreta: treći feministički val kao klasna formacija
Oslanjajući se na kritiku „logike paralelnih pokreta“ Lise Vogel, Cinzia Arruzza nadopunjuje teoriju socijalne reprodukcije klasnom analizom. Međutim, pojam klase kod Marxa je ambivalentan, a u marksističkoj tradiciji najčešće gravitira između objektivističkih i političkih interpretacija. Nastojeći da uobliči dinamičniji koncept klase, Arruzza se posebice nadovezuje na distinkciju Meiksins Wood, koja razumije klasu kao rezultat neurednog i složenog historijskog procesa klasne formacije, odnosno samokonstitucije, koji iziskuje i iskustvo borbe, a baziran je i na klasnoj situaciji, odnosno pozicioniranosti pojedinki i pojedinaca unutar društvenih hijerarhija sukladno objektivnim kriterijima. Ovakvo tumačenje omogućava da se uvidi kako i novi val feminističkih borbi – u čijem je središtu štrajk kao pokretačka snaga procesa feminističke antikapitalističke subjektivacije – ima klasni karakter. Donosimo snimku i tekstualni pregled predavanja.