Michael Roberts
8. studenoga 2020.
Nekoliko činjenica o ekonomiji SAD-a
Povodom američkih predsjedničkih izbora, na kojima je aktualnog predsjednika iz Republikanske stranke Donalda Trumpa pobijedio kandidat Demokratske stranke Joe Biden, donosimo kompendij statistika u kojima se ekonomija i društvo Sjedinjenih Američkih Država uspoređuju s ostatkom svijeta.
Dok iščekujemo rezultate američkih predsjedničkih izbora, evo nekih činjenica o gospodarstvu SAD-a u svjetskom kontekstu.
Udio u svjetskom BDP-u
Ovako je izgledao 1980. godine:
SAD je imao više nego dvostruko veći udio u svjetskom BDP-u od Japana, te veći udio nego Japan, Njemačka i Francuska zajedno. Udio Kine iznosio je manje od 2 posto i bio je gotovo identičan udjelu Indije.
Ovako je to izgledalo 2019. godine, prije COVID-a:
Američki udio u svjetskom BDP-u i dalje je najveći kad su u pitanju konstantni dolari. Iako je opao, udio SAD-a je veći od udjela ostatka zemalja G7. No, udio Kine je vrtoglavo porastao na preko 16 posto, ostavljajući udio Indije daleko iza sebe.
Stopa rasta BDP-a po stanovniku za razdoblje 1980.-2020.
Američka realna stopa rasta BDP-a po osobi prosječno iznosi manje od 3 posto godišnje i stalno se usporava, dok je kineska u prosjeku oko tri puta veća.
Udio u svjetskom proizvodnom outputu
Početkom 1980-ih američka je proizvodnja imala više od 25 posto udjela u svjetskom outputu, Japan 11, a Njemačka 7 posto. Kine nije bilo nigdje. Do 2017. godine američki je udio pao na oko 18 posto, a udjeli Japana i Njemačke na ispod 10 posto. Udio Kine porastao je na preko 25 posto.
Udio u svjetskom izvozu
Američki udio u svjetskom izvozu 1980. godine bio je veći od 13 posto, a Njemačka i Japan su debelo kaskali za njim. Kina je imala samo 1 posto svjetskog izvoza.
Kina je 2019. godine prestigla SAD, s gotovo 11 posto udjela, dok je američki udio pao na 10 posto.
Životni vijek
Očekivani životni vijek važno je mjerilo kvalitete života. Davne 1980. godine SAD je bio 21. na svijetu sa očekivanim životnim vijekom od 73,6 godina, iza većine europskih zemalja, pa čak i Kube.
Do 2019. godine SAD se spustio na 43. mjesto, sa očekivanim životnim vijekom od 78,5 godina, a Kina mu se približila, sa 76,7 godina.
Nejednakost dohotka i bogatstva
SAD ima najneravnomjerniju raspodjelu osobnog bogatstva i dohotka od svih zemalja G7.
Vojni izdaci
SAD na vojne izdatke troši tri puta više od Kine i više od svih ostalih zemalja svijeta zajedno!
Emisije ugljika po stanovniku
SAD je svjetski lider u emisijama ugljika po stanovniku, a prate ga izvoznici energenata i minerala, Australija i Kanada. Kineske emisije po stanovniku upola su manje od američkih.
Broj robota po stanovniku
Koreja je prva na svijetu po gustoći robota, s više nego trostruko većim brojem robota na 10 000 zaposlenika od SAD-a. SAD kaska za Njemačkom, Japanom i Švedskom. Kina sustiže SAD i prestići će ga sljedeće godine.
Stopa umorstava
SAD ima najvišu stopu umorstava od svih zemalja G7, gotovo pet puta veću od prosjeka zemalja G7 i devet puta veću od stope umorstava u Kini.